Ajatuksia aiheesta "häät"

Ladataan...
5 hours ago via mobile

1. Haluan, että häissä tarjotaan ranskalaisia perunoita. Olen kiinnostunut häistä, joissa paria heitetään pihalla riisin sijasta jäisillä ranskalaisilla perunoilla.

2. Haluan, että häissä tarjoillaan vain vegaanisia asioita. Tulen riitelemään äidin kanssa tästä aiheesta. Äiti muistuttaa, että “Ethän sinä ole edes kasvissyöjä. Miksi häissä pitäisi pakottaa muutkin noudattamaan yhtäkkiä keksittyjä periaatteita? Eikö se olisi itsekästä?” Minä en halua, että rakkauden juhlassa syödään kuolleita eläimiä. Eläinten syöminen vaikuttaa liian groteskilta.

3. Olen kiinnostunut häistä, joissa on tarjolla laaja valikoima erilaisia huumeita. Haluan tehdä dokumenttielokuvan häistä, joissa vieraat nauttivat laajan valikoiman erilaisia huumeita. Haluan, että häävieraat livetwiitavat nautittuaan laajan valikoiman erilaisia huumeita. Haluan juhlat, jotka ovat ikäänkuin häämaailman “Fear and loathing in Las Vegas “. (Missä on pitopalvelu, josta voi tilata huumeita?)

4. Kuvittelen, että “teen melancholiat” ja piiloudun kylpyhuoneeseen. Häiden tuottama sosiaalinen ahdistus ja huomion kohteena olo tuntuu niin sietämättömältä, että pakenen ihmisiä ammeeseen. Otan keltaisen ankan, älypuhelimen ja mustikantuoksuista kylpysuolaa mukaan ammeeseen. Laitan valkoiset kuulokkeet korviin ja luen wikipediaa ammeessa.

5. Häissä on kyse hyvistä bileistä. “Hyvät bileet” tarkoittavat laajaa valikoimaa erilaisia alkoholijuomia. Tosissani pelottaa, että sammun omiin häihini. Hääyön seksi on känniseksiä. Miksei kukaan puhu tästä?

6. Häiden konsepti tuntuu liian massiiviselta. Vaikuttaa siltä, ettei ihmiselämässä ole isompaa tapahtumaa kuin häät. Lapsen saaminen ehkä, mutta se ei ole tapahtuma. Lapsen saaminen on prosessi. Luulen, että häät ovat larppi. Luulen, etten voisi ottaa häitä tosissani. Tarkka protokolla luo turvallisuuden tunteen. Luulen, että selviäisin häistä vain derealisaation avulla. Ajattelisin, että “Tämä ei ole todellista. Tämä on larppi, näytelmä, dokumentti, päiväuni, hallusinaatio, magnum opus-romaani tai drag-show.”

Share
Ladataan...

Kommentit

Puutalobaby

Kohtaan kaksi: porkkanaraastetta.

Ajattelin joskus, että voisin mennä naimisiin vain siksi, että pääsisin tarjoamaan vieraille pelkkää porkkanaraastetta. Kasvissyöjänä olin juhlinut useammat häät maha muristen, koska joka ikiseen ruokaan oli piilotettu jotain lihaa tai kalaa - paitsi porkkanaraasteeseen.

Kuvittelin mielessäni notkuvan pitopöydän, jossa ruoat lepäävät sellaisten hopeisten tarjotinkupujen alla. Ja kun vieraat kuola valuen hyökkäävät niiden kimppuun... ...niin, niistä löytyy siis pelkkää porkkanaraastetta.

"HÄH HÄH HÄÄ!", minä kiljuisin hääpuvussani.

...mutta sittemmin olen päässyt nauttimaan paremmistakin tarjoilusta ja porkkanafantasiani on hieman laantunut - ideaa saa toki vapaasti lainata :)

Mimmu-- (Ei varmistettu)

Tää on aivan sikahauska blogi, kiitos yksinäisen ystävänpäiväillan piristyksestä!

Kommentoi

Ladataan...
CAPTCHA
Todista että olet ihminen