H&M goes organic?

Luomu on trendikästä nykyään ja sen on hoksinut myös vaatejätti H&M. Törmäsin kyseisen merkin uuteen luomupuuvillasta valmistettuun vaatemallistoon vastikään. Hienoa, että isotkin brändit ottavat askeleita luomumpaan suuntaan, mutta onko perimmäinen tarkoitus kuitenkin vain imagon kiillotus?
Valikoimissa on luomupuuvillaisia neuleita, farkkuja, paitoja, kierrätysmateriaaleista tehtyjä koruja, muutamia mainitakseni. Omasta mielestäni mallisto näytti tosi kivalta — valikoimista löytyy tosi perusjuttuja, mutta myös röyhelöitä ja eläviä kuoseja. H&M:n pääsuunnittelija Margareta van den Bosch kertoo yrityksen sivuilla seuraavaa:
"Asiakkaamme ovat entistä kiinnostuneimpia luonnonmukaisuudesta. Olemme ylpeitä, kun voimme täyttää heidän toiveensa ja samalla edistää luonnonmukaisesti viljellyn puuvillan kysyntää."

Luomun suosio kasvaa koko ajan ja ihmiset alkavat tiedostaa laadun päälle — halutaan luonnonmukaista ja myrkytöntä niin ulkoisesti kuin sisäisestikin. Itselläni on silti ristiriitainen olo. En yleensä osta H&M:ltä juuri mitään, koska en koe sitä eettisesti oikeaksi, mutta entä kun kyseessä on luomuvaatteet? Onko silloin jees shoppailla H&M:lla hyvin omintunnoin? Luomu kun ei välttämättä ole se ainoa itseisarvo. Otan asiasta selvää ja palaan aiheeseen viisaampana!
Tässä muutama mielenkiintoinen linkki aiheeseen liittyen:
• H&M, other brands guilty of "organic cotton fraud"? (01/2010)
• Luomupuuvilla ja GMO (02/2010)
Eurooppalaiset vaateyritykset H&M, Tchibo ja C&A ovat ilmeisesti myyneet luomupuuvillatuotteita, joihin on sekoittunut geenimuunneltua puuvillaa.
• Likaista puuvillaa (06/2008)
Nikellä ja muilla suurilla vaatefirmoilla, kuten H&M:llä, on myös 100-prosenttisesta luomupuuvillasta tehtyjä vaatteita. Niiden osuus myynnistä on kuitenkin pieni. Suurten vaatefirmojen luomuvaatteet ovatkin mallistossa lähinnä myönteisen imagon rakentamista varten. Kaupalliset katteet kerätään tavallisista vaatteista.


Kommentit
Onhan tämä H&M:ltä "askel oikeaan suuntaan", vaikka ihan puhdasta ekojeesus-imagoa tällä ei vielä saavutetakaan. Heillähän oli myös hetken aikaa myynnissä EcoCert-kosmetiikkaa! Eli yritystä kyllä löytyy, ja toivottavasti löytyy jatkossakin.
Minusta H&M:llä shoppailu ei ole luomupuuvillasta huolimatta ollenkaan jees. Tuotanto kun ei ole muuttunut eettiseksi, ja työolot ovat edelleen mitä ovat. Luomuun ja luonnonmukaisuuteen panostaminen on hyvä juttu, mutta olen juuri noilla samoilla linjoilla, että viherpesu ei muuta puljua pahiksesta hyvikseksi. Toivotaan, että H&M kiinnostuisi seuraavaksi bangladeshilaisten ompelijoidensa oloista...
Titiu: Kappas vain, itse en ole törmännyt heidän Ecocert-kosmetiikkaansa.
Noora Katariina: Sepä se, meinasin itsekin viitata tekstissä Bangladeshin tilanteeseen, mutta jätin sen kuitenkin pois. Eettisesti ajatellen epäkohtia löytyy huomattavasti enemmän, varsinkin mitä tulee lapsityöntekijöihin. Sen rinnalla pelkkä yksi askel ekompaan tuotantoon ei välttämättä tunnu missään.
Hei Hanna Mari,
Kiitos hienosta blogistasi. Tämä on jo vanha juttu, mutta en voi olla kommentoimatta tätä asiaa, sillä olen itsekin kirjoittanut tästä blogissani:
http://www.ekoipana.fi/news.php?article=14
http://www.ekoipana.fi/news.php?article=16
Eli lyhyesti sanottuna, H&M:n luomupuuvillaiset vaatteet eivät takaa hyvää omaatuntoa, ainakaan työntekijöiden oikeuksien suhteen.
Mukavaa alkavaa syksyä!
T:Mervi // Ekoipana
Kommentoi