Mihin se huomio sitten vastakkaisessa sukupuolessa kiinnittyykään
Keskustelin eräänä iltana naissankarittaren kanssa oluttuopposten äärellä. Skauttailimme miehiä. Valtaosan iltaa puhuimme siitä, mihin kaikkiin kummallisuuksiin sitä aina kiinnittääkään huomiota, kun ottaa kontaktia vastakkaiseen sukupuoleen.
Mikäli jäpikkä läpäisee ensimmäisen tutkakierroksen (eli on ulkomuodoltaan puoleensavetävä tai edes jollakin tapaa karismaattinen, salamyhkäinen tai muutoin seksivau) kiinnittyy huomio seuraavaksi hieman epäselkeämpiin asioihin.
- Kengät
Anteeksi pinnallisuuteni, mutta kyllä kengät kertovat miehestä aivan pirusti. Nahkaluikkarit ja ylihintaiset merkkikengät saavat meikäläisen otsan rypistymään. Plus: ehjät kengät, ok. Mutta mitä vittua - jos miehellä on jalassaan superin ylipuhtaat ja valkoiset kengät, kertoo se seuraavaa: kenkärunkkari. Sekin voi olla söpöä ("voi siuta hanipöppelipöö ku siul on vitriineis miljardit kenkut iih") kunnes kundi vetää köniin, kun satut vahingossa jalkapeliä touhutessasi sotkemaan jäpikän keräilykappaleet.
- Lahkeenpituus
Ongelmana tässä: kiusallisen liian lyhyet lahkeet. Sellaiset, että ne väpättää kengän päällä. Kysymys: ostiko äiti sun päntsit, poju?
- Hampaat
Elämme hyvinvointiyhteiskunnassa, joka tarjoaa erinäisiä palveluja kansalaisilleen. Siispä olettaisi, että aikuisen ihmisen hampaat ovat puhtaat ja huolletut. Plussaa on, jos hammasväleistä ei tursua meetvurstinjämiä.
- Kirjoitetuissa yhteydenotoissa (ainakin) yhdyssanat ja hymiöt
Ookoo, olen kielioppinatsi ja muutenkin perseestä. Mutta ihan totta: yhdyssanat. PLIIS. Pilkkusääntöjen osaaminen nostaa jäpikän jo ihan eri sarjaan - siitä saa huimasti lisäpisteitä. Ja sit ne hymiöt. Kaikessa yksinkertaisuudessaan: " =) " -hymiötä käyttävät luokittelen välittömästi jotenkin jälkeenjääneiksi.
I'm gonna end up alone.


Kommentit
Jonkinlainen kielioppinatsi olen minäkin, ja koen sen isona turnoffina jos kundi on onnistunut kirjoittamaan kokonaisen meilin ilman yhtäkään pistettä, saati sitten mitään muuta välimerkkiä.
Kaikista hankalinta on jos mies on muuten ns. "täysi kymppi", mutta ei osaa saatana kirjoittaa yhtään. Silloin miettii, että onko sitä nyt sitten ihan liian vaikea ihminen, joka odottaa aiiiivan liikoja.
Hahahahah, "kenkärunkkari", en kestä, niin totta! Tää on muuten mun mielestä kohtuullisen uusi ilmiö (Suomessa max 20v), ja tietyissä piireissä tosiaan nykyään eteinen on täynnä miehen keräilysneakereita, ei todellakaan (stereotyypin mukaisesti) mitään naisen manoloita.
Siis max 10v vanha ilmiö, ei 20 (kosketusnäppiksellä kirjoittaminen...)
Yksi kielioppinipo ilmoittautuu myös. Paljon annan anteeksi, mutta kyllä kiinnostus laskee, jos perusasiatkin on hakusessa. Tähän ehkä liittyy myös se, että itselleni o iso turnoff, jos tyyppi ei osaa kertoa itsestään yhtään mitään ilman, että kaikki piää itse kiskoa irti erilaisilla kysymyksillä. "En osaa kuvailla itseäni" tai "en tiedä, mitä kertoisin itsestäni" on joko täyttä laiskuutta tai sitten ko. henkilön itsetuntemus on aika nollissa. Ja sekään ei ole kovin hyvä juttu.
Ja ne kengät. Joskus on tullut ystävien kanssa todettua, että silloin huomaa olevansa todella kiinnostunut josatkin, jos huomaa vaivihkaa tsekkaavansa kengät. Ne voivat kertoa yllättävän paljon ihmisestä.
Am ja Kiisa: Kaikista jännittävintä on, jos tyyppi on tosiaan muuten hirmuisen seksivau - silloin ei oikein uskalla tsekata kenkiä. Tai talvitakkia! Koska talvitakki on yks juttu myös. Huh.
Helpottavaa kuulla, että muutkin vammailevat samoista asioista miesten suhteen :)
Millaisen tuomion saa tämän tyyppisillä kengillä? http://www.schuh.co.uk/images/product/340119/3401196630_exlg.jpg
mies: Nuo kengät ovat mallia "insinööri".
Se on hirveää, jos mies ei osaa kirjoittaa. Suurin turn off ikinä.
mies ja annili: nuo kengät voivat myös olla mallia "leffatyöntekijä".
Mitä tarkoittaa leffatyöntekijä?
mies: Henkilö joka tekee työkseen leffoja.
Mahdoton Nainen: Totta!
Työskentelen kirja-alalla. Olimme muuttamassa yhteen, ja silloinen tyttöystäväni myi joitain päällekkäisiä tavaroita pois. Rappukäytävässä luki tv:n myynti-ilmoituksen yhteydessä "kauko säädin".
Tulin epäileväksi.
Hyvin epäileväksi.
Sen jälkeen olemme olleet jo naimisissakin 12 vuotta.
Opetus: On hyvä olla kriittinen, mutta oman turva-alueen pönkittäminen rajoittaa itseäkin. Monesti vastakohdat tai -aukot täydentävät toisiaan.
Keskustele