Lily leffassa: Elma ja Liisa + road movien top 5

Ladataan...
Lilyn toimitus

elmaliisa_final_rgb_small.jpg

Kaksi naista, auto ja pakomatka. Kuulostaako tutulta? Pitäisi, sillä Pamela Tolan ja Pihla Viitalan tekemä Elma ja Liisa -leffa  on nimeään myöten uskollinen ysäriklassikolle Thelma ja Louise. Ensimmäistä kertaa käsikirjoittamista ja ohjaamista kokeillut kaksikko valitsi turhankin kunnianhimoisen esikuvan, ja lopputuloksena on teiniangstia pursuilevien aikuisten naisten laimea seikkailu tien päällä.

Vain 40 minuuttia kestävä lyhytelokuva syntyi Tolan ja Viitalan päähänpistosta, ja rahoituskin sille järjestyi vasta kuvausten päätyttyä. Nuorten tähtien maineesta oli varmasti hyötyä, sillä Finnkino otti Elman ja Liisan teattereihinsa ja levittää sitä seitsemällä kopiolla. Elokuvateatterin usko Elmaan ja Liisaan tuntuu olevan vahva, sillä se päätti samalla pitää lyhytelokuvat pysyvästi ohjelmistossaan. Hieno saavutus.

 

ELMA JA LIISA from Sherpa on Vimeo.

 

Parhaat road moviet kautta aikojen:

roadmovie.jpg

1. Moottoripyöräelokuva Easy Rider (1969) oli uuden aikakauden symboli. Leffassa huumekauppiaskaverukset kohtaavat ennakkoluuloja ajaessaan pyörillään halki Amerikan.

 

2. Sympaattinen Sademies-elokuva (1988) kertoo veljeksistä, jotka tutustuvat vasta aikuisina. Tom Cruisen esittämä Charlie oppii ymmärtämään autistista veljeään Raymondia (Dustin Hoffman) vasta yhteisellä automatkalla.

 

3. Etenkin Brad Pittin läpimurtoleffana tunnettu Thelma & Louise (1991) kertoo kahdesta elämäänsä kyllästyneestä naisesta (Susan Sarandon ja Geena Davis), jotka karkaavat tien päälle ja joutuvat ongelmiin.

 

4. Oscar-palkittu Little Miss Sunshine -leffassa (2006) hieman epätasapainoinen perhe lähtee viemään nuorimmaista kauneuskilpailuun toiselle puolelle maata pieneen pakettiautoon ahtautuneena.

 

5. Elokuu (2011) on peräti toinen tämän kevään kotimainen road movie, jossa lukion päättänyt Aku lähtee baarissa tapaamansa tytön kanssa ajelemaan päämäärättömästi ympäri kesäistä Suomea.

 

Mikä on sinun mielestäsi kaikkien aikojen paras road movie?

Elma ja Liisa ensi-illassa 8.4.

Teksti: Ida Valpas
Kuvat: Leffayhtiöt

Share
Ladataan...

Kommentit

Ai että, tie-elokuvat on mun lemppareita <3! Little Miss Sunshinen ja Thelman & Louisen lisäksi omaan top kolmoseeni kuuluu aivan loistava Transamerica, jossa Felicity Huffman tekee elämänsä roolin. Suosittelen!

http://youtu.be/fnEgDF2ba1g

Lilyn toimitus

Ah, se on loistava!

Oma suosikkini on myös hieno Moottoripyöräpäiväkirjat.

 

Noran world

Thelma ja Louise on niin legenda. Little Miss Sunshine on myöskin vaikuttava. Mieleen tuli myöskin Forrest Gump, jossa joissain määrin vietettiin aikaa tiellä. Ja myöskin Mombasa, jossa liikutaan suomalaisessa maisemassa.

Vierailija (Ei varmistettu)

Elokuu.

Kommentoi

Ladataan...
CAPTCHA
Todista että olet ihminen