Mad Men palaa - hallelujaa!

Ladataan...
Lilyn toimitus

madmen.jpg

Viimeinkin! Sohvaperunoiden pitkä pina päättyy sunnuntaina, kun maailman paras tv-sarja Mad Men palaa - tosin vasta USAn telkkariin.

Tuskinpa mitään sarjaa on vuosiin odotettu tauolta yhtä hartaasti kuin sopimuskiistan takia puolitoista vuotta paussilla ollutta Mad Meniä. (Tiedän, että tekin odotatte, Lilyn Iisa, Tomi ja Mini.)

Jotain liikuttavan yhdeksänkymmentälukulaista tässä on. Aikuiset ihmiset laskevat päiviä siihen, kun saavat jälleen viettää tunnin mittaisen tv-hetkensä kuvottavan sovinistisen mutta kiehtovan Don Draperin mainostoimistossa Manhattanilla.

Ei tässä mitään boksia ehdi odottaa, sillä haluan tietää heti, ovatko ne viitoskaudella yhtä kännissä töissä kuin aina aiemmin. Miten Donin ja tuoreen morsion yhteiselämä sujuu? Ei kai Peggy kopsauta päätään lasikattoon?

Onneksi sarjan näyttelijöistä on tässä odotellessa tullut kunnon staroja, ja koukkuun jäänyt on saanut pientä lohtua seuraamalla, mitä heille kuuluu.

January Jones (Betty Draper) sai lapsen eikä paljastanut sen isää! John Hamm (Don Draper) ei koskaan tahdo lapsia! Christina Hendrix (Joan Holloway) nähtiin taas avokauluksisessa mekossa - esitteleekö se siis tissejään tahallaan!

Odotuksesta on myös osattu ottaa dollarit irti; Mad Men on supertuotteistettu tv-sarja - mutta kun sekin on tehty jotenkin niin tyylikkäästi. Vai mitä sanotte esimerkiksi Roger Sterling -barbiesta? Ja joko teitte oman Mad Men -avatarinne?

Mad Menin viitoskauden esittää Suomessa ensimmäisenä Nelonen Kino jo 6.4. alkaen. (Nelosella sarjan aiemmat kaudet on esitetty ihan käsittämättömään aikaan. Iltauniset vaativat muutosta!)

Mitä tv-sarjaa sinä kaipaat?

Teksti: Kati Toivanen, joka on selvinnyt Mad Men -tauosta katsomalla mahdollisimman usein Emmerdalea
Kuva: A-lehtien kuvatoimitus
 

 

Share

Keskustele

Ladataan...
CAPTCHA
Todista että olet ihminen