Missed connections, tai: Kiharatukkainen kundi, vaihdettiin katseita, jäin kaipaamaan!

Ladataan...
No Sex and the City

Muistatteko miten Suosikki-lehdessä oli aikoinaan sellaisia pieniä ilmoituksia, joissa etsittiin jotakuta mieleen jäänyttä: Tyttö vihreässä hupparissa Rukalla, puoliltapäivin ravintolassa, kaverillasi ruskea ponnari ja sun nimi oli ehkä Miia... Variaatioita oli uskomaton määrä, joka lehdessä, monta palstaa. Siellä ja täällä, joku jonka oli nähnyt, tavannut, ja sitten kadottanut. Muistan elävästi miten luimme niitä yhdessä ystävieni kanssa ja kolmetoistavuotiaiden intohimolla toivoimme, että olisimme yllättäen törmänneet kuvaukseen itsestämme.

4.jpg

Muistan ainakin kerran suunnitelleeni itsekin ilmoituksen kynäilemistä. Sinä ruskeasilmäinen poika Brightonissa puistossa, sulla oli liikaa geeliä tukassa, pelasimme jalkapalloa huonosti ja kun kyllästyin häviämään nappasin pallon ja juoksin karkuun, jahtasit minua nauraen. Öö, soita mulle? En sitten koskaan saanut ilmoitusta postiin asti, mutta palstan lukemista jatkoin. Siinä oli jotakin kiehtovaa. Niissä pikaisissa hetkissä, kun on nähnyt jonkun ja sitten selittämättömästä syystä jäänyt tätä miettimään.

Tai sitten ihan selitettävästä syystä: kun tyyppi nyt vain oli niin saamarin söpö ja seksikäs. Eikä siinä mitään. Oikein hyvä syy sekin.

2.jpg

Kuvataiteilija Sophie Blackall taitaa jakaa kiinnostukseni tällaisia viestejä kohtaan, sillä tämä on poiminut Craigslist-saitin Missed Connections-etsintäkuulutuksista parhaimmat ja piirtänyt niihin kauniita kuvia. Ja mitäpä niistä muuta sanomaan.

Ah. Haikeutta ja kauneutta.

1.jpg

 

Kuvat: Sophie Blackallin Etsy-kauppa

Share

Kommentit

Rödluvan(Ei varmistettu)

Oih, todellakin muistan. Partioretkillä luettiin Reginan tarinoiden lisäksi Suosikista juuri kaipausilmoituksia ja Ekin palstaa. Onkohan Suosikissa vielä niitä? Pakko käydä tarkistamassa jonain kauniina päivänä. Mihinköhän nyt pitäisi laittaa viestiä (useita vuosia Suosikki-iän jälkeen), jos vastaan kävelisi ihanuus, jota jää kaipaamaan?

No Sex and the City

Rödluvan, kaipauspalsta taitaa olla kuollut ja kuopattu, ollut jo monta vuotta jos en aivan väärässä ole. Veikkaan, että syynä tähän on netti - esimerkiksi tämä mainittu ilmoituspalsta Craigslistillä kaltaisineen lienee syönyt kaipaajat lehdiltä. Vaan tosiaan, minnepä sitä ilmoituksen laittaisi, jos tarve olisi? Jotakin random-senssipalstaa pitäisi varmaan yrittää, Suomessa kun ei ainakaan minun tietääkseni ole erityistä Missed Connections -tyyppistä saittia missään.

Vierailija(Ei varmistettu)

Hei, suomi24-> ajanviete-> etsintäkuulutus...

No Sex and the City

Vierailija, en tiennytkään moisen olemassaolosta. Harmillista kyllä, en oikein usko yhdenkään nettipalstan koskaan voine saavuttaa samanlaista suosiota ja samalla lukiomäärää kuin Suosikin taannoinen vastaava. Mutta hauskaa, ettei konseptia ole vielä kokonaan kuopattu!

Keskustele

Ladataan...
CAPTCHA
Todista että olet ihminen