Testissä: Maybelline Falsies Feather Look -ripsiväri

Viime viikolla lähettisetä toi muutaman testiripsarin ja minä tartuin niihin innokkaana! Yksi hauskimpia puolia elämässä ilman kestoripsiä on kaikkien tuotteiden testailu. Mun ripset on myös aika ideaalit ripsaritestiin, sillä ne on vaaleat, piikkisuorat ja aika pitkät, eli hyvin ärsyttävä combo, joka voi hyvällä ripsarilla näyttää... No hyvältä :D

Maybellinen uusi Falsies Feather Look -mascara lupaa irtoripsimäistä pituutta ja kaarevuutta, sekä uskomatonta käyttömukavuutta uuden vaahtomaisen koostumuksen avulla. Harja on ns. klassinen ripsiväriharja, ei kuminen tai muovinen. Sen harjakset ovat keskeltä pitenevät ja hieman "sotkuiset".

Harjassa on itseasiassa kevyttä lusikkamaisuutta jonka avulla pääsee helpommin käsiksi myös ripsien tyveen. Vaahtomaisuutta ei ainakaan paljaalla silmällä näe, mutta ripsiväriä takaisin hylsyyn työntäessä fiilis on jotenkin moussemaisempi, kuin normaalisti :D
Olen testaillut vedenkestävää versiota ripsiväristä nyt 4-5 kertaa ja sillä saa kyllä aikaiseksi selkeää pituutta! Taivutuksenkin tuote pitää ripsissä useita tunteja, mikä tosin on vedenkestävän ripsivärin vähimmäisvaatimus.
Näissä kuvissa ripsiväri on ollut silmissäni n. 7h, mutta suoriutuu edelleen tehtävästään ihan hyvin, eikä ole levinnyt edes lämpimänä kesäpäivänä terassilla sateessa istuessani!

Mascara on todella ohutta, joten sitä täytyy levittää useampia kerroksia, jos kaipaa selkeää väriä tai volyymia. Oikean levitystekniikan löydyttyä ripsarilla saa kuitenkin loihdittua näyttävät ja bambimaiset räpsyt!

Plussat:
- Levittyy hyvin
- Pidentää oikeasti
- Pitää ripset taivutettuina
- Ei leviä
Miinukset:
- Klimppiintyy, jos levitystekniikka on hidas
- Ei tuuheuta
Suosittelisin tuotetta kaikille, joilla on luonnostaan tuuheat ripset, mutta pituus ei päätä huimaa!


Kommentit
Eli siis oletko taivuttanut ripset taivuttimilla ensin ennen ripsivärin laittoa ja se ei suorista niitä???
Jep! Mutta se on tosiaan vedenkestävän ripsivärin kanssa aika perusperiaatteellinen vaatimus - ainakin mun meikkipussissa ;)
Kiva saada arvostelua tämmösistä markettituotteista :) Harmi vaan, tämä ripsiväri ei taida olla minua varten, koska itse tarvitsisin ehkä enemmän nimenomaan tuuheutta...
Kiitos kun säästit ostamisen ja pettymisen vaivan :D Minä katselin tätä ripsaria juurikin sillä silmällä, että saisikohan tuolla tuuheutusta, mutta jos ei niin saa jäädä kaupan hyllylle. Jos tiedät vedenkestävän (=taivutukset pitävän) JA tuuheuttavan kohtuuhintaisen maskaran, niin allekirjoittanut olisi hirmu onnellinen :D
Moikka!
Voisitko mahdollisesti tehdä postauksen erilaisista hiuspidennystekniikoista ja niiden omista kokemuksista? Myös hiusteenjätettävistä hoitoaineista olisi mukava lukea! :)
Kaipaan myös suositusta vedenpitävästä JA taivutuksen pitävästä ripsarista! Ollenkaan kaikki vedenpitävät eivät nimittäin pidä taivutusta, vaikka kuinka monta hukkaostosta on tullut tehtyä tämän vuoksi. Lancomen yksi (jos niitä on useampi)waterproof toimii tässä suhteessa, mutta se murenee, rapisee päivän mittaan eli ei ole oikein hyvä sekään. Aikanaan käytin Gover Girlin waterproofia (halpa markettimerkki), joka oli tosi hyvä; sitten merkki vetäytyi Suomen markkinoilta, olen ostanut niitä jenkeistä sen jälkeenkin monta kertaa, mutta niilläkin on nykyään niin monta niitä waterproofeja ja kaikki niistäkään ei toimi...
Ostin juurikin tuon samaisen ripsarin pari viikkoa sitten, ja oon nyt käyttänyt sitä pari-kolme kertaa. Mun levitystekniikka on selvästikin väärä, koska tuntuu etten saa tarpeeksi väriä ripsiin vaikka kuinka harjailen. Tuntuu että ripset menee karkuun, eikä harjalla pääse kunnolla ripsen tyveen. Muuten kyllä tykkäisin tuotteesta. Se tuntuu kivan kevyeltä ja jättää ripset pehmeän tuntuisiksi.
Ja edelliselle kommenttoijalle, joka kaipasi suosituksia vedenpitävästä ripsarista: Ootko kokeillut Max Factorin False Lash Effectiä? Oon käyttänyt sitä jo monta vuotta ja se on ehdottomasti lempparini! Ainakin mun tikkusuorat ripset pysyy taivutettuina koko päivän, eikä väri leviä tai murene. Ja sehän on samaa kamaa kuin Cover Girlillä :)
Epe: Mulla on ollut monta vuotta käytössä Maybellinen vedenkestävä Colossal-mascara (keltainen pakkaus). Toimii koko päivän pitkissä, taivutetuissa ripsissä, eikä sottaa tai valu (edes huvipuistossa vesivuoristoradassa tai uimassa!). Irtoaa myös tarpeeksi helposti poistoaineella (L'oreal ja Lumene käytössä). Ei ole supertuuheuttava, mutta laita kaksi kerrosta, niin uskon että oot tyytyväinen. Enemmän tuuheutta tulee kuin tuosta Falsiesta.
Maksaa noin 13€, mutta tosi usein 'osta 2, maksa 1', tai muussa Maybellinen tavaratalo-tarjouksessa. Suosittelen, en aio itse vaihtaa muuhun! :)
(The Colossal Volum' Express on näköjään koko nimi).
Ai niinkö; samaa kamaa! Edellinen ilahtui kovasti tästä vinkistä, ei ole kokeillut, on mennyt niillä jenkkiostoksilla ja tuolla Lancomella eteenpäin; sitä Max Factoria siis seuraavaksi; KIITOS!
isadoran sinimustassa pakkauksessa oleva ripsiväri on e-rit-täin waterproof niinkuin lupaakin, pysyy vaikka itket ja pyyhit silmiä, pysyy uidessa jne. Miinuspuoli on että on vaikeahko saada pois silmistä, poistoaineeseen kastettuja lappuja pitää pitää hetki luomilla liuottamassa väriä ennenkuin sen voi pyyhkiä pois. Ripsari on muuten ihan ykkönen, tuuheuttaa ja pidentää, pitää myös luonnostaan piikkisuorat (lähes alaspäintaipuvat) ripseni taivutettuina koko päivän tai tarpeen tullen seuraavankin päivän :D Täydellinen bileripsari kun sitä ei saa sotkeentumaan edes yrittämällä!
ostin tuon juuri noin viikko sitten stockalta ihan myyjän avustuksella kun halusin mahdollisimman tuuheuttavan ripsarin ja hän suositteli tätä. ja noh, mitä vielä.. ei tosiaan tuuheuta sitten yhtään! kenen avulla sitä oikein enää uskaltaa ostaa ripsaria kun ei nuo kosmetiikkaosastojen myyjätkään näköjään auta yhtään :(
oot todella kaunis! näytät vähän samalta mun mielestä ku Katherine Heigl :) terkut Tampereelta!
Collossal Maybeltä on enemmän minun makuuni, siinä tulee mukana myös tuuheutta, muuten ovat Falsies:n kanssa aika lähellä toisiaan. Tosin harja on Collossal ripsarissa lyhyt ja tod. paksu.
Ostin myös tämän Feather-Look-ripsarin ja toimii oikein hyvin kohtuu tuuheissa ripsissäni. Plussaa on myös kevyt tuntu, ei tosiaan koveta ripsiä.
Tuosta Isadoran sinimustasta (Extra volume Build up mascara) en sen sijaan löydä mitään hyvää sanottavaa. Sinnittelin tällä kuukauden päivät, kunnes sain tarpeekseni. Värin koostumus oli oudon nahkean juoksevaa, minkä vuoksi siisti levitys oli täysin mahdotonta. Tuli kokeiltu erilaisia ripsiharjoja ja levitystekniikoita, muttei mikään auttanut; silmien ympärykset olivat aina tuhrussa (erittäin raivostuttavaa arkiaamuisin) eikä väri edes tarttunut kunnolla koko ripseen.
Mutta kuten näistä ripsarikeskusteluista huomaa, voi toisen floppiostos olla toisen helmi. Ripsiä ja ripsivärin käyttäjiä on niin erilaisia, ettei kaikille sopivaa ripsaria ole olemassakaan. Markkinamiehet ja kosmetiikkaosaston myyjät voivat myös lupailla tuotteesta ihan mitä vaan, mutta paras asiantuntija olet sinä itse.
Colossalia suosittelen minäkin. Mulla on pitkät, harvat ja piikkisuorat ripset, mutta tää pitää taivutuksen ja tuuheuttaa parhaiten kaikista vedenestävistä joita olen kokeillut. Jos budjetti antaisi myöten, vaihtaisin Helena Rubinsteinin Lash Queen-sarjaan. Ainoa ei-vedenkestävä jolla olen saanut ripseni pysymään kiharalla, tuuheuttavuus on ihan megaluokkaa.
Kommentoi