Tällä viikolla Lilyssä

Lilyn ruokaviikko on syy kaivaa reseptivihkot esiin, sillä nyt jaetaan ruokainspiraatiota ja ammattilaisten neuvoja isolla kauhalla. Tervetuloa syömään hyvin!
Ruokaviikolla on luvassa pari mahtavaa kilpailua, joista ensimmäisessä pyydämme teitä muistelemaan ihanimpia aterioita. Palkintona on lahjakortti huippuravintola Postresiin.
MasterChefistä tuttu ja helsinkiläisravintola Farangin keittiössä hääräävä Tomi Björck neuvoo kädestä pitäen ne keittiötaidot, jotka olet aina halunnut oppia. Videosarja starttaa maanantaina. Takaamme, että ensi viikonloppuna jokainen osaa erotella keltuaisen ja valkuaisen.
Ruokapalstamme Fanni ja Kaneli vinkkaa juttusarjassaan, miten järjestetään täydelliset illalliskutsut. Kohta sinäkin tiedät, mitä tarjoat alkupalaksi ja miten tunnelma ei pääse lässähtämään. Lisäksi kannattaa hakea lisäinspiraatiota kattaukseen Likaisen Parketin sisustusjutuista.
Perjantaina paljastamme, mitä ja miten kaikki syövät ensi vuonna. Ammattilaiset ennustavat ruokatrendit eli kertovat esimerkiksi seuraavan sushin ja viherpirtelön.
Odotamme jo vesi kielellä, mitä mahtavuuksia ruokapalstat Culinarista, Kivistössä ja Janoinen persilja tarjoilevat tällä viikolla. Ensimmäiset reseptit ilmestyivät palstoille jo tänä aamuna.
Hyvää ruokahalua kaikille toivottavat Kati, Anna, Jenna ja Päivi.


Kommentit
Mahtava teema! Kivistössä ollaan innoissaan ja tarjoillaan ainakin pasteijoita, ranskalaista illallista sekä kalaa ja leivotaan leipää.
Nam, kuulostaa herkulliselta.
Kommentoi