Arkikuvat 5 & 6 sekä hyvä (joululahja)ostos

hyasintti.jpg

Arkikuva 5/7 Maanantai. Mitäpä sit muuta yövuoron jälkeen kuin kauppaan nuuskimaan hyasintteja 😀 Valitsin vaaleanpunaisen!

iltapala.jpg

Arkikuva 6/7 Tiistai. Yöpalaa, naamarasvaa ja nukkumaan ^_^

Samalla kerralla arkikuvat sekä maanantaiaamulta että tiistain alkuyöltä, sillä ulkona on viimein luntaTietokoneen ja puhelimen kanssa seurustelun sijaan menen nyt armaiden piskiemme kera nauttimaan moisesta, nykyiseen talviaikaamme varsin hämmästyttävästä sääilmiöstä. Ajattelin myös ehkäistä keripukkia syömällä itseni ähkyyn (näin joulun alla parhaimmillaan olevilla) klementiineilläEi lie tarpeen sen enempää selitellä, miksi tuoreet kasvikset ja ulkoilu ovat oleellinen osa Itserakkausjuttua 🙂 Olen unohtanut joka toinen päivä haastaa jonkun mukaan tuohon Instagramin arkikuvaviikkoon, joten tästä voisi nyt ottaa kopin jokainen, joka pitää tänään villasukkia ja on halukas arkea ne jalassa kuvaamaan. Olkaa hyvät!

talvinen koti.jpg

rotta ikea.jpg

Joululahjaostoksista sen verran, että alkaa pukata pieni ressi. Lupasin koirille, että paketeista löytyy aattona uusia Ikea-rottia, enkä jaksaisi millään lähteä niitä ostamaan! Varsinkin Tessa rakastaa mielenkiintoisesti rapisevien pakettien repimistä avaamista, ja tekee sen auliisti myös muiden puolesta. Jostain syystä nuo ruotsalaiset siimahännät ovat ainoita edes hetkosen kestäviä leluja täystuhojemme kynsissä. Sandy paimentaa oman rottansa säännöllisesti ulkoilemaan, mutta ei ole kehittynyt vielä ihan niin huolehtivaiseksi emoksi, että toisi poloisen myös takaisin sisälle. Ruskan rakkain lelu on tällä hetkellä klapien pinoamisen jäljiltä pihaan jäänyt puukalikka, joten nuorimmaisen suunnalta ei välttämättä ole tiedossa valituksia, vaikken Ikeaan ikinä menisikään..

Mikäli Ikea-rotat eivät ole se, mitä itse kaipaisit joulupakettiin, voin suositella tätä: Vielä tänään 15.12. voi tilata Satokausikalenterin ilman postikuluja. Satokausikalenterin vinkkien avulla voi syödä kasviksia monipuolisesti ja ekologisesti, säästäen samalla paljon rahaa ruokaostoksissa (esimerkiksi kahden kilon pussi tällä hetkellä sesongissa olevia punajuuria maksaa alle euron). Aivan mainio keksintö, jota kävin myös äänestämässä vuoden Some-ilmiöksi.

mandariinisydän.jpg

punajuuret.jpg

hyvinvointi mieli vastuullisuus sisustus
Kommentit (6)
  1. miia / ketunkololla
    15.12.2015, 18:53

    Klementiinit <3 Ja ihana kyllä tuo teidän koti 🙂

    1. Lumiasussa kotitönö on ihan erityisen soma <3

  2. Huh, löytyipäs tämä blogi. 😀 Koitin mennä vanhaan osoitteeseen ja siellä odotti kylmä ’sivua ei löydy’ ilmoitus. Hetken jo huolissani luulin, että olit kuopannut koko blogin. Onneksi googlaamalla (inkaliljoja+blogi) löytyi linkki tänne.

    Olen hävyttömän laiska kommentoimaan mutta kiitos mukavasta blogistasi!

    1. Ihanaa, että löysit perille 😀 Hieman huolestuttikin, että eksyttääkö nimenvaihdos vierailijoita, mutta se tuntui kovin tarpeelliselta päivitykseltä silti. Todella mukava kuulla, että ihan vartavasten halusit blogini googlata esiin, kiitos!! 🙂

Rekisteröitymällä Lilyyn kommentoit kätevämmin ja voit perustaa oman blogin. Liity yhteisöön tästä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *