Historiahaaste, osa 3: Siviilisääty ja työpaikka vaihtoon
Maaliskuu 2009
Seitsemän kuukautta avioelämää takana! Olen kolmen vuoden seurustelun jälkeen vastannut ”are you sure?” kaunisaksenttisen englantilaisen Miehen kosintaan, mennyt liki salaa naimisiin yhdeksän todistajan läsnäollessa, pitänyt kahdet yllätyshäät kihlajaisten verukkeella, minihäämatkaillut Haikon kartanoon (joka oli myös vanhempieni häämatkakohde 40 vuotta aiemmin), ja nyt suunnittelemme isompaa häämatkaa Etelä-Afrikkaan, Sowetoon ja safarille, sekä Mosambikiin, sukeltamaan, biitsille ja Maputoon.
Asumme Miehen pienessä mutta suloisessa rivitalonpätkässä Angelissa, ja rakastan aluetta: viiden minuutin kävelymatkan päässä on kaikki, kahvilat, baarit, viihtyisiä pubeja, sisustusliikkeitä, supermarketti… Ainoa, mikä sijainnissa voisi mättää, on liki puolentoista tunnin työmatka koko Lontoon halki. Olen töissä katulapsille varoja keräävässä hyväntekeväisyysjärjestössä. Minulla on ihanat työkaverit, mutta johtajamme on äskettäin lähtenyt kävelemään ylirasituksen takia enkä ole ihan vakuuttunut uuden väliaikaisen pomon ansioista. On siis aika alkaa etsiskellä uutta duunia.
Löydän netistä työpaikkailmoituksen, jossa humanitaarisen avun tukijärjestö etsii nelipäiväiseen osa-aikatyöhön hallintopäällikköä, ja heidän toimistonsa on kävelymatkan päässä kotoani. En usko saavani paikkaa, mutta haastattelukokemus olisi hyväksi ennen kuin alan tosissani hakea duuneja. Pistän siis paperit vetämään, pääsen haastatteluun – ja kas, työtä tarjotaan minulle. No jopas. Vähän aikaa tuumattuani saman palkan saaminen yhtä päivää pienemmällä työpanoksella ja ilman kolmen tunnin päivittäistä työmatkailua voittaa, ja sanon itseni irti ihanasta katulapsijärjestöstä.
Olemme yrittäneet saada vauvaa liki vuoden ja alan jo vahvasti epäillä, että jokin on vialla. Ensi kuussa hankkiudumme tutkimuksiin University College Hospitaliin. Sekin hyvä puoli keskustan kupeessa asumisessa on, että lähisairaalamme on suuri yliopistollinen keskussairaala, maan parhaita alallaan.
Minulla on lyhyenlyhyt vaalea tukka enkä enää mahdu viimekesäiseen hääpukuuni.
Häämatkailija safarilla Etelä-Afrikassa kesäkuussa 2009.