Litistetyt croissantit

Litistetyt croissantit

 

Näin jossain kuvan korvapuustin makuisista litistetyistä croissanteista. Päätin piristää perhettä sunnuntaina tekemällä oman versioni näistä houkuttelevista herkuista.

Mietin täytteitä ja päädyin marjaisaan ja kinuskiseen vaihtoehtoon.

Eli ensin paistoin kaupan valmiit pakaste croissantit uunissa.

Paiston jälkeen litistin ne kaulimella. Tämän jälkeen voitelin ne voi/sokeriseoksella 50 g voita ja noin1,5 rkl sokeria. Pannulla hetken paistaminen.

Sokeri karamellisoitui ihanasti pannulla.

Croissanttien jäähtyessä valmistin täytteet.Tein 6 isoa croissanttia.

Vatkasin 2 dl kermaa ja lisäsin sinne vähän sokeria ja 2 rkl rahkaa. Sulatin noin 100 g suklaata, tätä jäi yli.

Täyte 1. Voitelin croissantit (3kpl) suklaalla, pursotin päälle marjakreemiä (kaupan valmista) ja kermarahkaa. Lisäsin mansikoita ja koristelin suklaa raidoilla.

Täyte 2. Kolmelle isolle croissantille. Lisäsin kermarahkaan kinuskikreemiä (kaupan valmista) en käyttänyt ihan koko purkkiä. Voitelin croissantin ensin kevyesti kauttaaltaan pelkällä kinuskikreemillä.  Pursotin koko croissantin kinuskirahkakermalla, lisäsin mansikoita ja muutaman suklaaraidan.

Nämä olivat todella herkullisia! Oma suosikkini oli kinuskitäyte. Olivat myös todella täyttäviä. Pienemmät pakaste croissantit olisivat olleet ehkä paremman kokoisia, ainakin jos haluaa maistaa enemmän kuin yhtä täytettä.

Näihin olisi sopinut varmasti hyvin täytteeksi tekemäni kirpeä uuniomenahillo.

Kommentoi, jos sulla on joku kiva täyte näihin. Näitä on kiva tarjota vaikka vieraille kahvin kanssa.

 

Koti Ruoka ja juoma Testit Trendit

Uuniomenahillo

Uuniomenahillo

 

Tein ihanaa uuniomenahilloa, tämän helpommaksi ei mielestäni voi hillon tekeminen mennä. Keräsin omenoita varmaan reilun kilon, poistin siemenkodat ja lohkoin ne uunivuokaan. Ei siis tarvitse kuoria.

 

 

 

Päälle ripottelin sokeria, kanelia ja vähän sitruunamehua. Uuniin 175 astetta, noin 1–1,5 h, niin kauan kunnes omenat ovat kunnolla pehmenneet. Sen jälkeen surautin sileäksi sauvasekoittimella. Olisin laittanut hilloon fariini-tai ruokosokeria, mutta ne oivat päässeet loppumaan. Hilloon olisi voinut käyttää myös hillosokeria, mutta tavallinen sokeri toimi hyvin, sitruuna ei myöskään ole pakollinen.

Hillosta tuli ihanan täyteläisen, vähän karamellimaisen makuista. Itse jätin hillon vähän kirpeäksi (en laittanut paljoa sokeria). Tätä aion tehdä lisää, toimisi varmasti ihanasti täytekakkujen moussetäytteenä kinuskin kaverina. Illalla testasimme hilloa vohveleiden kaverina. Punakuorisista omenoista tuli kaikenlisäksi ihanan väristä hilloa.

 

 

 

 

Koti Ruoka ja juoma Suosittelen