Wonderlust: Ajatuksia pornosta
Kävin reilu viikko sitten Wonderlust-festareilla indiepornotähti Vex Ashleyn kuratoimassa New perspectives on pornography -pornoelokuvanäytöksessä. Kolmituntinen tapahtuma, johon sisältyi 12 lyhytelokuvan lisäksi useampi Q&A-sessio Ashleyn kanssa, oli todella mielenkiintoinen. Oli meinaan kertakaikkisen ainutkertainen kokemus istua katsomassa pornoa valkokankaalta yhdessä reilun sadan muun ihmisen kanssa! Tapahtuma yllätti minut todella positiivisesti lämpimällä ja mukavalla tunnelmallaan. Lisäksi näytetyt elokuvat saivat minut miettimään seksuaalisuuden monimuotoisuutta sekä sitä miten produktiivista pornon katselu voi olla omien seksuaalisten mieltymyksien kartoittamiseen.
the eye // tease from Four Chambers on Vimeo.
Ashley oli valinnut näytökseen todella erilaisia filmejä, joiden teemat vaihtelivat aina masturbaatiosta verileikkeihin ja fantasiahahmojen väliseen animoituun seksiin. Yhden kyselysession aikana Ashley kertoi valinneensa osan leffoista nimenomaan siksi, että jokin niissä teki hänen olostaan vähän epämukavan. Tämä epämukavuusalue tarjoaa hyvän tilaisuuden pohtia omia käsityksiä seksistä ja intimiteetistä. Esimerkiksi verileikkejä sisältänyt elokuva ei todellakaan ollut kaikkien makuun ja ymmärrän hyvin, että sellainen saattaa herättää joissakin ihmisissä suoranaista vastenmielisyyttä. Itse en missään nimessä pitänyt elokuvaa ällöttävänä, mutta se ei myöskään kiihottanut minua – enemmänkin tarkastelin leffaa ja sen kuvaamia akteja vähän hämmentyneenä ja mielenkiinnolla miettien sitä miten erilaiset asiat meihin vetoavatkaan ja miten moninaisia ilmentymismuotoja seksuaalisuudella on.
Ashleyn kommenttiin yhdistettynä näytöksen leffat saivat minut miettimään myös pornon ja muun eroottisen viihteen mahdollistamia turvallisia kokeiluja omalla seksuaalisuudella sekä sen rajojen testailua. Meistä harva tietää ennalta tarkalleen mistä tykkää ja mistä ei, ja niinpä monia asioita on hyvä tunnustella vähän varovaisesti, omia tuntemuksiaan kuullostellen: Kiihottaako tämä? Tuntuuko tämä hyvältä? Onko tämä jotakin sellaista mitä haluaisin itse kokea?
Kun omaa mielipidettään jostakin asiasta ei vielä tiedä varmaksi (oli kyse sitten verileikeistä, S&M-seksistä tai vaikka omasta seksuaalisesta suuntautumisesta), voi kynnys lähteä testaamaan asiaa käytännössä olla todella korkea. Silloin apu voi löytyä pornosta. Pornon katselua tunnutaan edelleen häpeävän, mutta minusta se on upea mahdollisuus: porno mahdollistaa turvalliset kokeilut, joihin sisältyvä etäisyys antaa mahdollisuuden edetä juuri siihen tahtiin kuin itsestä tuntuu ja tarkkailla samalla omia fiiliksiään. Esimerkiksi Wonderlustin näytöksessä jokainen noin 10 minuuttia kestänyt elokuva oli loistavaa aikaa miettiä miltä kulloinkin valkokankaalla esitettävät aktit ja asiat minusta tuntuivat. Kiihottiko, vai kenties inhottiko? Ja jos kiihotti tai inhotti, miksi näin oli? Mistä se johtuu, ja mitä se kertoo minusta tai käsityksestäni seksuaalisuudesta?
Tästä syystä puhun itse paljon esimerkiksi feministisestä pornosta. Kuten Ashley ja tämän esitykseen valikoimien elokuvien tekijät, haluan tehdä laajemmin tiettäväksi pornon laajuutta sekä sitä uskomatonta kirjoa paitsi akteja, myös laajempia aiheita jota pornon kautta voidaan käsitellä. Jos käsitys pornosta perustuu PornTuben sisältöön tai taannoin yöaikaan MoonTV:ltä tulleisin leffoihin, sitä ei välttämättä tule ajatelleeksi kuinka valtava ja värikäs genre todella on. Etenkin Ashleyn edustamasta indiepornomaailmasta löytyy paljon mielenkiintoista materiaalia, johon soisin useampien tutustuvan. Pornolla on monin tavoin huono maine, ja siinä missä moinen on peruspornon kohdalla mielestäni usein ihan ansaittua, sitä ei todellakaan tulisi ulottaa kaikkeen eroottiseen viihteeseen.
Tosiasiassa porno voi olla kuten mikä tahansa muu kulttuurin muoto elokuvista kirjallisuuteen: se antaa meille mahdollisuuden tutkailla maailmaa, kokea lukemattomia erilaisia asioita muiden ihmisten kokemusten kautta, ja sitä kautta etsiä omia ääriviivojamme.