Puhutaan rahasta – kevään kulutushuuma
Kevät on ihanaa aikaa. Luonto herää, päivät pitenevät ja mieli virkistyy. Samalla ainakin itselläni huomaan, että rahan käyttö lisääntyy. En ole yksin tämän kanssa – monelle kevät tuo mukanaan ylimääräisiä menoja, oli kyse sitten puutarhahommista, juhlapyhistä tai kesäsuunnitelmista. Ja vaikka oma rahankäyttöni onkin aina suunniteltua ja harkittua, huomaan silti, että tämä vuodenaika tuo mukanaan enemmän ostoksia kuin vaikkapa talvi.
Tänä keväänä olen ostanut:
-
Äitienpäivälahjan ja koristeet kakkuun
-
Liput kesän tapahtumaan ennakkoon
-
Pari juuresveistä keittiöön
-
Siemeniä pihan kevätsuunnitelmia varten
Ei mitään älytöntä, ei heräteostoksia. Kaikki harkittuja hankintoja, joihin olin jo varautunut. Silti huomaan miettiväni, miksi kevät saa kuluttamisen tuntumaan niin luonnolliselta – jopa tarpeelliselta.
Ehkä se liittyy uuden alun tunnelmaan. Kevät on vähän kuin uudenvuoden toinen kierros: tekee mieli laittaa kotia kuntoon, tehdä suunnitelmia ja antaa arjelle pieni kasvojenkohotus. Ja usein nämä asiat maksavat – enemmän tai vähemmän.
En väitä, että rahankäytön lisääntyminen olisi huono asia. Mutta se, että pysähtyy hetkeksi miettimään omia kulutustottumuksia, on aina hyvä idea. Olen kiitollinen siitä, että osaan budjetoida ja suunnitella – se tuo mielenrauhaa, erityisesti näin ”rahakkaana” vuodenaikana.
Entä sinä? Huomaatko kuluttavasi enemmän keväällä? Onko kyse tarpeista vai tunnelmasta?