Vappuherkkuja ja makea arvonta!
Keskelle viikkoa osuvan vapaapäivän kunniaksi hemmottelin itseäni pienimuotoisella brunssilla. Suolaiseksi palaksi päällystin ruissipsejä sweet chili –tuorejuustolla ja avokadolla. Makeaksi herkuksi leivoin lakritsimutakakun, jota olin himoinnut siitä asti, kun resepti julkaistiin Glorian ruoka&viini –lehdessä. Vaihdoin kuitenkin alkuperäisen reseptin suklaakuorrutuksen itse mukailemaani vaniljan ja lakritsin makuiseen kuorrutteeseen, koska näin jo sieluni silmin, miten hauskalta kakku näyttäisi apteekinsalmiakilla koristeltuna. Enkä ollut aivan väärässä. Kakusta tuli paitsi näyttävä, myös törkeän hyvä. Melkeinpä liian hyvä, kovin isoa palaa ei pysty kerralla syömään, sillä kakku on todella makeaa.
Ja nyt ilouutinen myös muille lakritsin ja salmiakin ystäville! Helsingissä järjestetään ensi viikon lauantaina 10.5. Lakritsi & Salmiakkifestivaalit ja olen saanut 10 pääsylippua tapahtumaan arvottavaksi lukijoilleni! Jaossa on siis 5 kahden lipun pakettia (yhden paketin arvo on 20 euroa). Osallistua voi kommentoimalla tähän postaukseen sunnuntaihin 4.5. mennessä. Voit vaikka kertoa mikä on lempparilakusi tai -salmiakkisi tai miten yleensä mieluiten nautit lakusi! Mikäli sinulla ei ole käyttäjätunnusta Lilyssä, liitä vastaukseen toimiva sähköpostiosoite. Onnea arvontaan!
Lakritsimutakakku (alkuperäinen ohje siis täällä)
Kakkupohja:
200 g tummaa suklaata
100 g voita
4 kananmunaa
4 dl tomusokeria
1 rkl maissitärkkelysjauhoa
1 rkl lakritsijauhetta (esim. Urtekram)
1 tl vaniljasokeria
ripaus suolaa
Kuorrutus:
200 g vaniljatuorejuustoa
2 dl vispikermaa
1 rkl tomusokeria
1 rkl lakritsijauhetta
ripaus jauhettua vaniljaa tai vaniljasokeria
Pingota leivinpaperi irtopohjavuoan (halkaisijaltaan n. 20 cm) pohjan ja reunan väliin. Voitele ja jauhota vuoan reunat. Laita uuni lämpiämään 180 asteeseen. Sulata suklaa ja paloiteltu voi varovasti vesihauteessa, sekoita sileäksi ja nosta jäähtymään.
Erottele keltuaiset ja valkuaiset eri kulhoihin. Vaahdota valkuaiset sähkövatkaimella kovaksi vaahdoksi. Vaahdota keltuaiset ja tomusokeri. Yhdistä maissitärkkelys, lakritsijauhe ja vaniljasokeri ja siivilöi ne keltuaisvaahtoon. Sekoita tasaiseksi. Sekoita suklaa-voiseos ja ripaus suolaa vaahtoon. Kääntele valkuaisvaahto taikinaan.
Kaada taikina vuokaan ja paista uunissa noin 20 minuuttia. Kakku saa jäädä keskeltä löysäksi, sillä jäähtyessään se kiinteytyy. Anna kakun jäähtyä vähintään 2 tuntia ja irrota jäähtynyt kakkupohja vuoasta. Itse annoin kakun levätä jääkaapissa yön yli ja irrotin se vuoasta vasta seuraavana päivänä.
Vatkaa sähkövatkaimella tuorejuusto notkeaksi ja sekoita siihen lakritsijauhe ja jauhettu vanilja. Vaahdota kerma vaahdoksi toisessa kulhossa. Yhdistä tuorejuustomassa kermavaahtoon ja sekoita hyvin (itse käytin sähkövatkainta). Mausta kuorrutus halutessasi vielä tomusokerilla. Levitä kuorrutus kakun päälle. HUOM! Kuorrute on paksua mutta notkeaa ja soveltuisi varmaan erinomaisesti erilaisten pursotusten tekoon. Koristele kakku apteekinsalmiakilla tai muilla mustilla makeisilla tai koristeilla.
HUOM! Itse annostelin sekä kakkutaikinaan että kuorrutukseen aika reippaasti (siis enemmän kuin reseptissä nyt mainitaan) sekä lakritsijauhetta että vaniljaa, sillä olen itse mieltynyt voimakkaisiin makuihin. Kannattaa maistella taikinaa ja kuorrutusta ja toimia omien makunystyröiden viitoittamalla tavalla.
Herkkupalat ruissipseistä
Ruissipsejä (esim. Linkosuon Sweet Chili)
Sweet chili -tuorejuustoa
Avokadoa
Korianteria
Taannoisilla Lähiruoka ja luomu -messuilla sain maistaa Linkosuon uusia sweet chilin makuisia ruissipsejä ja ostin niitä kotiinkin, mielessäni jonkinlainen kuohuviinin kanssa tarjoiltava pikkusyötävä. Avokadon, chilin ja korianterin yhdistelmä on takuuvarma, eikä näiden valmistuksessakaan mene kuin muutama minuutti. Täydellinen pikkusuolainen kemuihin!