Viesti kaikille ”huvin vuoksi opiskeleville”
Huomenna klo 12-14 Kansalaistorilla on mielenosoitus toisen tutkinnon opintotuen leikkaamista vastaan. Uutisissa asiaan on ehkä jo törmännytkin. Lisätietoa esimerkiksi tässä.
Opintotuen loppumisen jälkeen kaikkien tukien ulkopuolelle jääminen (ja opiskeluun tarvittavan ajan käyttäminen paniikinomaiseen työnhakuun) on saanut mut harkitsemaan opintojen keskeyttämistä. Opintotukikeskustelussa on vähän virheellisesti pidetty itsestään selvänä, että opiskelija saa toimeentulotukea jos opintotukikuukaudet ovat loppu. Näinhän asia ei ole. ”Toimeentulotuki ei ole automaatio. Jos joku opiskelee toista tutkintoa, me arvioimme, johtaako tämä opiskelu työllistymiseen tai voiko opiskelija päästä aiemmalla tutkinnolla töihin. Huvin vuoksi opiskelua ei tueta toimeentulotuella, Porin perusturvan sosiaali- ja perhepalveluiden johtaja Mari Levonen sanoo.”
Niin kauan kun on avoimia puhelinmyyjän paikkoja, opiskelija tuskin saa toimeentulotukea mihinkään sellaiseen tutkintoon, joka ei juuri sen hetken näkymien mukaan työllistä varmasti. Musta tuli ylioppilas vuonna 2007 ja sen jälkeen ovat lähestulkoon vuosittain vaihtuneet se ala, jota kehutaan varmaksi työllistäjäksi ja se ala, jota syytetään runsaasta ylikouluttamisesta. Muistelisin, että nämä ovat välillä vaihtuneet myös päikseen.
Toisen tutkinnon opiskeleminen olisi siis tukijärjestelmän muutoksenkin jälkeen taloudellisesti mahdollista kaikille. Tai siis kaikille niille, joilla on esimerkiksi riittävä perintö. Ja niille, jotka hyväksyvät sen, että kenties tulevaisuuden kannalta oleellinen koulutus onkin opintojen aikaisen työttömyyden takia lopetettava kesken, jotta pääsisi jonkunlaisen taloudellisen turvaverkon pariin. Ja niille, jotka onnistuvat kyseisen vuoden työllisyysruletissa osumaan juuri sinä vuonna työllistäväksi uskotulle alalle.
Mä olen sentään moniin verrattuna vielä etuoikeutettu. On täyttä huijausta teeskennellä, etteikö suunniteltu muutos leikkaisi opintojaan jatkavien tai alaa korjaavien joukosta juuri ne, joilla ei esimerkiksi ole mahdollisuutta lainata vanhemmiltaan rahaa.
Kuulemma tulevaisuuden työmarkkinat jakautuvat yhä enemmän korkeasti palkattuihin asiantuntijatehtäviin ja epävarmoihin lyhytaikaisiin paskaduuneihin. Ehkä nyt on vihdoin sopiva hetki rajoittaa tuleva yhteiskunnallinen asema ja taloudellinen turva vain niille, joille se oikeaoppisesti kuuluu. Mitä tässä enää lässyttämään mistään tasavertaisista mahdollisuuksista, eikös niin pojat, otatteko muuten konjakkia ennen kuin mennään saunaan?
Itse aion lämmitellä huomenna Kansalaistorilla korvista nousevan höyryn lämmössä. Tuntuu että ainoat mahdolliset toimintamallit olisivat apatia tai anarkia, mut mä vain tarjoan valitusvirttä kun mulla ei sitä konjakkia nyt ole.