Kesä-Tallinnan parhaat

IMG_20170711_171146.jpg

IMG_20170711_163457.jpg

Kesäsuosikkini Tallinna ei pettänyt tälläkään kertaa. Kaksi yötä ja kolme päivää, siinä ehtii monenlaista vaikka olisikin hitaan lomalaisen päivärytmi. Tässä muutamia parhaita juttuja viime päiviltä:

Balti Jaaman tori (Balti Jaama Turg)
Uusi kauppahallihenkinen kompleksi kivenheiton päässä (ja saman nimisellä ratikkapysäkillä) vanhasta kaupungista. Tuoreita vihanneksia ja marjoja, paikallista designia (tsekkaa Dadamora toisessa kerroksessa!) ja mielenkiintoisia ruokapaikkoja. Jos olisin ollut nälkäinen, olisin suunnannut japanilaiseen ravintolaan. Macaronseja sen sijaan oli ihan pakko ostaa hotellille iltapalaksi – kuka nyt voisi vastustaa pandoja, yksisarvisia ja vesimeloneita?

IMG_20170711_164909.jpg

Rataskaevu 16 ja Vapiano
Ulkona syöminen yhtään pidemmän kaavan mukaan on edelleen vähän haastavaa meidän perheessä. Vilkkaan V:n persaus ei meinaisi millään pysyä ravintolan penkissä kuin ihan vaan sen aikaa kun hän itse saa syötyä. Tällä reissulla pikkutyyppi ylitti itsensä kaksi kertaa. Me syötiin hyvin ja se oli ihan parasta. Ehkä ruoka-aiheisen tunnelin päässä alkaa hiljalleen olla valoa?

Ensimmäisenä iltana syötiin Vapianossa (Forumin kauppakeskuksen vieressä). Ravintolassa on iso leikkipaikka, jossa V viihdytti itseään ruokaa odotellessa ja toisaalta ruoan ja jälkkärin välissä. Listalta löytynyt pupupizza upposi hyvin ja vielä paremmin mun jälkkäriksi tilaama creme brule. Eikä meidän aikuistenkaan ruoassa ollut mitään vikaa. Sellaista reipasta kursailematonta italialaista rennoissa puitteissa.

Toisena iltana käytiin suosikkiravintola Rataskaevu 16:n sisarravintola Väike Rataskaevussa. Lista on sama, mutta tila ei ole yhtä kiva ja leikkipaikka puuttuu (varsinaisessa Rataskaevussa on tosi kiva leikkipaikka). Hyvin selvittiin silti, vaikka aikaa tuhraantui reilu kaksi tuntia. Lapsen kanafile perunapyreellä ja kasviksilla maksoi 3,50 €. Ihanan kohtuullista.

IMG_20170710_174055.jpg

IMG_20170710_175946.jpg

 

IMG_20170711_184707.jpg

Yövyttiin Hiltonissa (tsekkaa kesätarjoukset!), sellainen tasaisen varma valinta. Uutta ja siistiä, hyvä aamiainen ja mikä parasta ihan vieressä on kunnollinen leikkipuisto. Maalaispojalle leikkipuistokin on elämys ja hauskahan siinä penkillä on istua lämpimässä kesäillassa ja katsoa, kun joku tuhoaa itsestään päivän viimeiset energiat. Puistoon kuuluu kaksi puolta, toisessa on hiekkalaatikko, keinut ja muita pienempien juttuja ja toisessa hurja kiipeilyteline.

IMG_20170710_115455.jpg

Kukkatori
Se pitkä rivi kukkakioskeja vanhaan kaupunkiin kävellessä. En voisi millään vastustaa puolentoista euron hintaisia pioneja, jos asuisin Tallinnassa.

IMG_20170710_163613.jpg

Tallinnan eläintarha
Lähdettiin eläintarhaan kotieläinpihan ja seikkailumaan perässä. Seikkailumaa oli lopulta suuren alueen ihan toisessa nurkassa ja sade yllätti meidät kesken visiitin, eli se jäi tsekkaamatta. Kotieläinpiha oli ihan paras – paljon seurallisia vuohia, joita sai halata, rapsuttaa ja harjata. Minä olisin voinut viettää siellä koko päivän. V kuitenkin halusi suunnata katsomaan muita eläimiä, joilla kaikilla ei ollut kovin hyvät olosuhteet. Alue on iso ja hieno, mutta kumpa eläintarhalla olisi mahdollisuus panostaa vähän enemmän tiettyjen eläinten elinolosuhteisiin. Esillä oli suuret suunnitelmat jääkarhulinnan remontista mutta minä mietin, olisiko jääkarhu juuri sellainen eläinlaji, jota ei tarvitsisi roudata eläintarhaan.

IMG_20170711_113935.jpg

Tuliaisia
Ennen kotiinlähtöä katsastettiin vielä pienpanimobissejä ja -siidereitä myyvä Uba ja Humal, vähän sivussa mutta kuitenkin ihan kävelymatkan päässä satamasta. Tarjolla oli vaikka mitä mielenkiintoista ja oli ihan pakko ostaa muutamia siidereitä. 

Enkä tietenkään voinut lähteä kotiin ilman Zizin pellavatekstiilejä. Niin ihanan värisiä ja edullisia.

IMG_20170712_105442.jpg

Jos olisi ollut vielä aikaa yhteen, oltaisiin suunnattu merimuseo Lennusadamaan. Oon käynyt siellä viimeksi silloin kun V oli ihan vauva ja olen ihan varma, että 4-vuotias saisi nyt paljon irti merenkulusta ja kaikista sukellusveneistä. Suositus tälle ihan tosi hauskasti rakennetulle museolle.

kulttuuri matkat lasten-tyyli vanhemmuus