Seitsemän vuotta naimisissa

PS_20150524230051.jpg

Kysymys: Kuinka paljon maksaa kaksi tuntia miehen kädestäpitämistä seitsemän avioliittovuoden jälkeen?
Vastaus: 12 euroa ja paljon räjähtäviä autoja. Mad Max.

Pitkiä työpäiviä ja työreissuja tekevä mies, vanhan talon iso remontti ja uhmaikäinen lapsi. Näinä päivinä ei ole helppoa olla hyvä aviovaimo. Niin usein olen se kypsä ja väsynyt läppärin takaa tuijottava silmäpari, joka ei jaksa edes kuunnella, mitä toisella on sanottavana. Mietin vain, kuinka monta pyykkikoneellista pitää taas pestä, mitä huomenna ruoaksi, milloin lapsi saa seuraavat kilarit ja koska on siivouspäivä. Ja koska se perkele lähtee taas työmatkalle. Ennen kuin saan aikaiseksi mennä sohvalle kainaloon, on toinen hävinnyt jo nukkumaan.

Lapsen muutaman ensimmäisen vuoden sanotaan olevan haastavaa aikaa parisuhteelle. Ja totta se onkin. Kahdenkeskistä aikaa on arkisin ehkä tunti vuorokaudessa, ellei sitä käytä kotitöihin. Kaikki yhdessä tekeminen vaatii pitkää suunnittelua ja lapsenvahtia. Miten voisi kuulla toisen sanottavan, kun jatkuvassa metelissä ei kuule edes omia ajatuksia?

Kun joskus harvoin muistaa sanoa rakastavansa toista, vastapuoli silmin nähden hätkähtää. Ilahtuu. Miksei sitä muka saa sanottua useammin? Kolmen sanan sanomisesta tai sanomatta jättämisestä ei ainakaan voi elämän ruuhkavuosia syyttää.

Sillä onhan se mahtavaa. Yhdeksän yhdessä vietetyn vuoden jälkeen rakastaa edelleen.

Mietin usein jonkun viisaita sanoja: Mieti, jos menettäisit yhtäkkiä kaiken mitä sinulla on. Kuinka onnellinen olisit, kun saisit sen takaisin?

suhteet oma-elama rakkaus mieli
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.