T minus 437 – Lakko

Tammikuu on tunnetusti lupausten aikaa ja moni vannookin aloittavansa dietin tai tipattoman. Koska en usko tipattomaan tammikuuhun niin rupesin miettimään että mihin haastaisin itseni, diettikin kuulostaa niin hankalalta. Mutta sitten sain ajatuksen päähäni: voisin pitää herkkulakon mutta syödä muuten normaalisti ilman että rajoittaisin leipää/perunaa/lihaa/kalaa tai muuta. Sain haastettua T:n mukaan hommaan ja nyt mennään kuukausi ilman seuraavia asioita:

– McD/Hese/BurgerKing/Subway

– Kebab

– Pizza

– Limut

– Karkit/Suklaa

– Sipsit

– Popcornit

– Pullat/Leivokset/Pasteijat

Sallittujen herkkujen lista on hieman lyhyempi:

– Marjat ja hedelmät

– Sushi

– Mehut, mutta vain jos niissä ei ole lisättyä sokeria

1278875_10151866929579312_356765786_o1.jpg

Om nom nom, mutta vasta helmikuussa

 Tällä lakolla ei niinkään ole tarkoitus laihtua vaan oppia syömään edes hieman terveellisemmin. Oma ruokailuni on hyvin epäsäännöllistä ja välillä hyvinkin epäterveellistä. Rakastan sipsejä ja Subin sämpylöitä ja töistä lähtiessä on niin helppo hakea joku pikaruoka-ateria kun vaihtoehtona on odottaa kotiin jossa joutuisi vielä valmistamaan sen ruuan. Joten helppoa tämä ei tule olemaan.

Ja koska olen laiska ihminen, tarvitsen jonkun/jotain motivaation lisäämiseksi. Siinä T tuli mukaan, sillä toivon että kun meillä kotona ei mussuteta nenän edessä karkkia niin lakossa pysyminen on helpompaa. Ja jos onnistun olemaan koko kuukauden sortumatta kertaakaan, niin saan lisäbonuspalkinnon: ripsienpidennykset, joista olen haaveillut jo pitkään. Ehkä siinä on tarpeeksi motivaatiota tähän urakkaan. Ja 31 päivää on lyhyt aika, onhan?

 

hyvinvointi liikunta ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.