Tuliristi – Outlander #5
Tuliristi on viides Outlander-sarjan kirja ja ensimmäinen, jonka lukemiseen kului aikaa. Aiempien osien reilusti yli tuhatsivuiset opukset olen ahminut kuin unissakävelijä raaskien luopua kirjasta suurinpiirtein vain nukkumaan mennessäni. Claire ja Jamie Fraserin huimia käänteitä täynnä oleva rakkaustarina kehyksenään historiaa, taikuutta, aikamatkaamista ja kaikkea muuta siltä väliltä on vienyt mukanaan Skotlannin nummille ja ”uuteen” Amerikkaan ja pitänyt otteessaan raudanlujasti.
Mutta.
Tuliristiä lukiessa tuli pariinkin otteeseen tunne, että lukeminen oli väsyttävää kahlaamista suossa, niinpä kirja saikin viihtyä yöpöydällä tosi pitkään ja luin sitä pätkissä aina kun mitään muuta parempaa ei käsillä ollut. Teos tuntui sekavalle ja junnaavan yksityiskohtaisia kuvauksia milloin mistäkin oli p a l j o n.
Claire ja Jamie lähipiireineen tarjosivat kuitenkin myös tässä kirjassa romantiikka, jännitystä ja taistelun melskeitä, peräti 1320 sivun verran.
Kirjasarjasta on ilmestynyt Tuliristin jälkeen vielä kolme osaa: Lumen ja tuhkan maa, Luiden kaiku ja Sydänverelläni kirjoitettu, mutta en nyt ainakaan heti ryntää niitä hyllyyni hankkimaan.
Tuliristi kuittasi kirjahaasteen listasta kohdat:
12) Kirja, jota ystäväsi on suositellut sinulle
24) Kirja, joka tapahtuu paikassa, jossa olet aina halunnut käydä – oi SKOTLANTI!
29) Kirja, jossa on taikuutta – hei haloo: aikamatkaaminen?
38) Kirja, jonka lukemisen olet aloittanut, mutta joka on jäänyt kesken – useampaankin otteeseen
43) Kirja, jossa on yli 500 sivua – 1320 sivua