Best Bakery ja vähän kotoilua.
Kun kerta talvi ei tuu ulos, niin se saa sitten tulla meille sisälle!
Sisällä tuntuu talvelle silloin, kun taljat, kynttilät ja kranssit on kaivettu esille, ja takassa ritisee tuli (ja valokuvat vähän kellertää….).
Ja kaikki Turkulaiset hoi, jos ette vielä ole tutustunut kaupungin ”kuumimpaan” leipomoon, Taikinajuureen, ni nyt on aika. Jestas ne leivät sulaa suuhun, meillä on jo leimakorttikin! Ihania pähkinähedelmäpunajuurivuohenjuustohunaja ja vaikka mitä vaihtoehtoja!
Me ei IKINÄ osteta kotiin marketista pullaa, enkä edes välitä mistään korvapuusteista tai semmoisista yleensä, mutta kanelikierre, uuh… (niitä on haettu jo kolme kertaa!) Voi että, siellä on niin ihanasti jauhoakin lattialla!
Tässä vielä tarkemmin: Leipomo-konditoria Taikinajuuri, Uittamontie 12, 20810 Turku (aukioloajat: ti-pe 8-17 ja la 10-14)
Ja suosittelen ihan kympillä! Kannattaa mennä ajoissa, meinaan leivät loppuu sieltä tosi nopsaan.
T. Anna
Kuvat: Anna / A&A at home