Nytpä tahdon olla ma pienen mökin laittaja
Viime päivinä on nähty aika paljon vettä.
Olemme nähneet myös aika monta saunaa (mukaanlukien savu- ja jopa korsusaunoja), persoonallisia nukkumis-, säilytys- ja kokkausratkaisuja (ml. luhtiaittoja, viiden hengen kerrossänkyjä, maakellarin poikineen ja useamman leivinuuninkin), viihtyisiä pihoja ja luonnontilaista varvikkoa, pääteiltä piilossa uinuvia kyliä, hakkuuaukeita, soita, peltoja ja lehtoja, havumetsää lehtimetsää sekametsää… Huolestuneille tiedoksi, että metsä ei kyllä Suomesta lopu. Eivätkä onneksi järvetkään. Valkohäntäkauriitakin ehdimme bongata ja lossilla ajella.
Mutta kuka arvaa, mikä katsastamistamme yhdestätoista mökistä on tähänastinen suosikkimme? En usko, että kovin moni arvaa oikein. (Myönnän, ettei ole reilu arvausleikki; meitä kiinnostaa muukin kuin mökin kunto.) Tässä kuitenkin kandidaatit (in no particular order, kuten missikisoissakin bruukataan sanoa):
On Suomi kyllä nätti maa, se on tullut taas todettua. Ehkä sieltä meille vielä sopivan sievä, riittävän rauhallinen ja kelvollisilla mukavuuksilla varustettu mökki löytyy.
***
In the past few days, we’ve seen rather a lot of water. We have also viewed quite a few saunas, some interesting kitchen, storage and sleeping arrangements, gardens and arctic jungles; we’ve found idyllic villages hidden from the main roads and witnessed that Finland is indeed a country of forests. But can you guess which one of the eleven holiday homes viewed we prefer so far?