Näin saan meikistä kestävämmän kesähelteillä

Kieltämättä tänä kesänä ollaan huideltu sellaisissa lämpöasteissa, että on monesti tuntunut turhalta edes meikata. 5min ja kaikki on sulanut kasvoilta pois.  Onkin itseasiassa ollut melko vapauttavaa olla välillä ihan ilman mitään meikkiä. Ja sitäpaitsi melkolailla veden äärellä ollaan oltu tämä kesä, joten siinäkin mielessä meikittömyys on toiminut. 

Mineraalimeikkipohjaa käytän melkein vuoden ympäri. Se toimii!  Aika-ajoin tulee kuitenkin tarve vaihtaa vähän ns. kevyempään ja silloin kuvaan astuvat sävyttävät päivävoiteet ja bb- voiteet. Itselläni on suht hyvä iho ja peitettävää vähän, joten pärjään hyvin värillisellä päivävoiteella.

 

Tänä kesänä olen käyttänyt ahkerasti Lumenen sävyttävää bb-voidetta. Loisto tuote kaikinpuolin. Toimii yksinään tai meikinalustuotteena meikkivoiteen alla. Itse olen käyttänyt tätä sellaisenaan. Syksyn tullen kokeilen meikkivoiteen alle ehdottomasti. Peittää hyvin kevyesti. Antaa iholle kuulaan ja kauniin pinnan. Aurinkosuojaa tässä on 20 SPF. Ehdottomasti lisään iholle erillisen aurinkosuojan ennen tätä. Olen laittanut kuumina päivinä tämän alle vielä erillisen primerin ja saanut sillä lisäpysyvyyttä meikkiin. 

IMG_2018-07-31_14-13-59.JPG

Primerit tosiaan löysivät tiensä meikkipussiini vasta ihan hiljattain. En ymmärrä itsekään miksi tulin tässä asiassa näin Matti Myöhäisenä. Koska kyllä se vaan niin on, että eihän silmämeikkiäkään kannata tehdä ilman silmämeikinpohjustajaa, joten sama pätee myös kasvomeikkiin. Primerit pidentävät meikkivoiteen kestoa. Niin totta! Toki primereissa on paljon eroja ja mikä toimii toisella ei välttämättä toimi toisella. Tässä kuitenkin omat TOP 2 primerit.

LUMENE INSTANT GLOW UV PRIMER

Nestemäinen heleyttävä meikinpohjustaja. Ihan lemppari nestemäisen meikkituotteen alle. Itsellä tämä ei toimi mineraalimeikin kanssa. Tästä jää nimittäin aavistuksen tahmea pinta vaikka annan rauhassa kuivua, joten mineraalimeikki on tosi vaikea laittaa kasvoille tasaisesti. Tuntuu että jämäntää heti siihen paikkaan mihin sitä rupeaa laittamaan. Tässä SPF 30 ja niin ihana tuoksu. Pipettipullo, joten helppo annostella.

IMG_2018-07-31_14-16-00.JPG

CLARINS SOS PRIMER 

Tämä primer on ollut mulla ehdottomasti eniten käytössä. Heleän vaaleanpunainen voidemainen primer antaa välittömästi heleyttä kasvoille. Kuivuu nopeasti ja antaakestävän kauniin pohjan meikkivoiteelle. Tässäkin on mielettömän ihana tuoksu. 

 

IMG_2018-07-31_14-17-35.JPG

 

Itse meikin kiinnitän vielä meikinkiinnityssuihkeella. Tällä hetkellä käytössä on useampiakin, mutta jos nyt yhden hyvän haluaisin mainita niin olkoon se ehdottomasti Macin Prep+prime FIX+. Pari suihkautusta ja avot. Kiinnittää meikin ja siinä samalla raikastaa kasvot. Tämä tuote on muuten huippuhyvä mm. jauhemaisten ja glitteristen luomivärien kiinnityksessä. Ja kyllä muuten pysyy! I promise.

IMG_2018-07-31_14-24-32.JPG

IMG_2018-07-31_14-19-07.JPG

Olen tosi vaativa ripsivärien suhteen. Nyt kesällä ostinkin kokeiluun Shiseidon full lash Volume mascaran, joka poistetaan 38 asteisella vedellä. (Voidaan positaa myös silmämeikinpuhdistusaineella.)  Toimii muuten näillä kesähelteillä. Ei karise eikä leviä luomille. Pidentää ja tuuheuttaakin ihan mukavasti. Olin positiivisesti yllättynyt, koska olen niin kranttu ripsarien suhteen. Edelleen suosikki ripsivärini on Too Faced:in Better than sex. Tämä Shiseido tulee hyvänä kakkosena heti perässä ja on kyllä luottomaskara numero 1 helteellä. Siinä päihittää kyllä suosikkini.

Kertokaa tekin teidän vinkkejä meikkiin näin kesähelteillä?

Ihanaa viikkoa :)

-Noora

 

 

kauneus meikki iho testit