Tukka hyvin, kaikki hyvin ;)
Aloin kaipaamaan hiuksiini jotakin uutta ja halusin saada raikkaan viileänvaalean sävyn ja hieman pituutta pois. Varasinkin ajan Tialle (Tiushius) heti seuraavalle viikolle. Malttamaton, kun olen 😉 Tia suositteli jo valmiiksi vaaleisiin hiuksiini Olaplex käsittelyn, jonka avulla voidaan hiusta värjätä turvallisesti vaurioittamatta sitä. Hoito ikäänkuin korjaa hiuksen rikkisiltoja tms.
(Ekassa kuvassa kellertävä lähtötilanne. Pituutta lähti noin 10cm .)
Kolme tuntia siinä hurahti. Lähes huomaamatta Tian hyvissä käsissä. Ensin vaalennettiin juuri, sitten sävyteltiin sopiva viileä sävy koko koko tukkaan ja tosiaan sitä pituuttakin lähti noin 10cm. Lopputulos ei voisi olla parempi. Kuiva kellertävä takkutukka on poissa ja tilalla on tämä upea viileänvaalea paksummalta ja niin terveeltä tuntuva hius <3 Hetken mietin tämän hetken ns. tukkatrendiä eli otsista, mutta näin pipokauden ollessa parhaimmillaan katsotaan sitä otsista sitten myöhemmin.
( Ostin vielä kotiin Tian suosituksesta Olaplex kotihoidon, jota on tarkoitus käyttää noin joka kolmas hiustenpesu. Väri ja hiuksen rakenne pysyy hyvänä.)
Kyllä nyt taas kelpaa hymyillä! En nimittäin tyytyväisempi voisi olla.
Ja kyllä se niin vaan on, että blondeilla taitaa aina olla hauskempaa 😉
-Laura