Ruuhkaisia vuosia + teatterilippuarvonta

Yhteistyössä / Turun Kaupunginteatteri

2016-11-05 09.48.50.jpg

Nyt kun työelämä on pyörähtänyt aivan täysillä käyntiin oikeastaan ensi kertaa lapsen syntymän jälkeen, ymmärrän vasta ihan kunnolla, miksi aina puhutaan niistä kuuluisista ruuhkavuosista.

Olen onnekas, kun saan itse vaikuttaa työaikoihini hyvinkin laajasti, mutta töitä riittäisi kyllä jokaiselle vuorokauden tunnille, jos ei vapaa-aikaa tekemällä tekisi töiden väliin.

2016-11-25 22.03.45.jpg

Tämän ruuhkavuosisuorittajan kalenteri on täydempi kuin koskaan – Harrastuksia, ulkoilua, bloggailua ja rientoja sen parissa, ystäväperheiden näkemistä, sukulaisten luona käymistä… listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Vapaita viikonloppuja on vähän, mutta sitten kun sellainen on, siitä nautitaankin kunnolla. Ihan vain olemalla kotona, leikkimällä yhdessä, ulkoilemalla, pelailemalla ja siivoilemalla rauhassa. Uskokaa pois, tuo jälkimmäisinkin asia on meille nautinto, kun sen saa rauhassa tehdä.

2016-11-05 09.43.35.jpg

Havahduin miettimään tarkemmin tätä elämämme hektistä aikaa, kun kävimme jonkin aikaa sitten mieheni kanssa katsomassa maskulaisen Valtteri Roihan Luolamies-trilogian kolmannen osan Turun Kaupunginteatterin väistötiloissa Domino-teatterissa.

Luolamiehen Ruuhkavuodet jatkavat Roihan kirjoittamaa monologi-esityssarjaa – perheeseen on syntynyt kuopus ja lapsiperheen tiukat tilanteet tuntuvat räjähtävän käsiin. Arkea pidetään kasassa kynsin ja hampain, ja kun norovirus kaataa hyvin suunnitellun kalenterin – on soppa valmis. 

24717009899_7480129a50_k.jpg

Kuva: Otto-Ville Väätäinen
 

Roiha käy viimeisimmässä teoksessaan läpi arjen haasteita aina lapsien pesästä lentoon saakka. Vaikka hän on koko ajan lavalla yksin, muu perhe on läsnä screenille heijastettujen videoiden kautta. Tämä esitys kolahtaa varmasti parhaiten kohderyhmänsä ytimeen – kouluikäisten lasten vanhempiin tai sitä aikaa juuri eläneisiin.

Meidän kohdallamme kaikki käsitellyt aiheet, mm. lasten harrastuskuskaukset ja Wilma-jutut eivät ihan vielä ole ajankohtaisia, mutta pian nekin ovat osa elämää. Pojan esikoulun alkamiseen on enää alle 2 vuotta! Huh, miten lujaa aika kulkee!

——————————————

 

Luolamiehen ruuhkavuosien esitykset ovat jo loppuneet, mutta Turun Kaupunginteatterin ohjelmistosta löytyy kyllä vaikka mitä mielenkiintoista. Siihen liittyen minulla onkin teille yllätys!

Sain ilokseni arvottavaksi blogissa kahden hengen lippupaketin Turun Kaupunginteatteriin – voittaja saa itse valita mihin näistä neljästä esityksestä lippunsa haluaa: Toc Toc, Kissa kuumalla katolla, Robin Hoodin sydän taikka Rock of Ages, josta voit käydä lukemassa arvioni täältä. Voittaja saa itse valita esityspäivän ja -ajan vapaana olevista.

Arvontaan voit osallistua kommentoimalla ”selviytymiskeinosi” arjen haasteisiin ja kiireeseen tähän blogipostaukseen taikka Anniina V Blog:in Facebook-sivun julkaisuun tästä postauksesta, ja voit kertoa myös mihin näistä esityksistä liput voitettuasi haluaisit ja kenet ottaisit mukaasi. Arvonta suoritetaan perjantaina 2.12 klo 21.00.

Arpaonnea ja mukavaa viikonloppua!

-Anniina

 

suhteet rakkaus suosittelen suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.