To roam the roads of lands remote
Haukotus.
Lähdimme siis Tukholmasta Kööpenhaminaa kohti aamujunalla, ja teimmekin varmasti huoneessamme nukkuneet miehet todella iloisiksi kun aloimme koluilla tavaroitamme kasaan ennen seitsemää. Junamatka kesti viitisen tuntia ja oli omalta osaltani aika jäätävä: juna kallisteli hieman jyrkissä kaarteissa ja jouduimme matkustamaan kasvot tulosuuntaan. Matkapahoinvointihan siitä seurasi. Oli silti hauska kokemus ylittää Ruotsin ja Taskan välinen meri: juna kulki samaa pitkää siltaa pitkin kuin autotiekin, ilmeisesti sen alla.
Hostellimme
Lauri toimi kartanlukijana. Vähemmän eksymisiä.
Nyhavn
Oopperatalo
Marmorikirkko
Gefion-suihkulähde
Pieni merenneito / Den lille havfrue
Kastellet
Pyhän Albanin kirkko
Marmorikirkko
Yhden aikaan olimme perillä Kööpenhaminassa. Tällä kertaa olimme viisaampia ja veimme saman tien tavaramme hostellille, joka sijaitsi mahdottoman kätevästi 50 metrin päässä rautatieaseman etuovista. Hostelli oli muutenkin paljon mukavampi kokemus kuin tukholmalainen kollegansa: työntekijät olivat rentoja ja mukavia, sängyt eroteltu toisistaan kunnon verhoilla ja sisustus oli hauska.
Suihkussa käynnin jälkeen lähdimme seikkailemaan kaupungille. Tivoli sijaitsi todella lähellä hostelliamme, mutta saimme vastustettua sen houkutusta. Kävelimme vilkkaimmalle ostoskadulle, jolla sijaitsi perus henkkamaukkojen lisäksi loputtomiin kalliita merkkiliikkeitä, kuten Gucci, Louis Vuitton ja Michael Kors. Lisäksi kadun varrelta löytyi myös Disney-liike ja hauska Lego-kauppa, jonne oli rakennettu upeita, suuria legopatsaita. Katosta kurkkaava lohikäärme oli oma suosikkini.
Aikamme vaelleltuamme ja pitsat syötyämme päädyimme Nyhavniin, eli satamaan. Sitä tanskalaisempaa näkyä saa hakea; värikkäitä korkeita taloja, tuulessa lepattavia lippuja ja loputon rivistä erilaisia veneitä. Merestä saimmekin idean siitä, minne suunnata seuraavaksi: Pienen merenneidon patsas oli ehdottomasti nähtävä. Merenneidon luokse olisi päässyt kätevästi turistilautalla, mutta halusimme kävellä matkan, jotta näkisimme muutenkin maisemia (ja säästäisimme rahaa! :D) Kävelymatka oli pitkä, mutta onneksi sää oli lämmin, eikä meillä ollut minnekään kiire. Matkan varrelta löytyi monia muitakin nähtävyyksiä, kuten valtava marmorikirkko, oopperatalo, Amalienborg ja 350 vuotta vanha kasarmilinnoitus, Kastellet. Viimein löytyi myös kivellä istuskeleva Pieni merenneito.
Tässä vaiheessa iltapäivä oli jo vaihtumassa illaksi, joten aloimme suunnata kohti hostellia. Matkaa merenneidolta hostellillemme oli nelisen kilometriä, mutta se eteni mukavasti rakennuksia ihaillen. Nyhavnin kohdalla pysähdyimme hetkeksi istuskelemaan ja nauttimaan yhdet. Tai en tiedä voiko tuota Laurin litran 5-prosenttista pikku olusta yhdeksi laskea :D
Kaupungilla oli paljon menoa vielä yhdeksän aikaan illalla. Ihmiset kokoontuivat ravintoloihin, pörräilivät shoppailukadulla, ja ihmettelivät torilla järjestettyä Pride-tapahtumaa. Tivolikin oli auki yhteentoista asti. Itse menimme ajoissa kymmenen jälkeen nukkumaan, sillä herätys oli torstaina taas puoli seitsemältä.
Kohti seuraavaa maata!