Lisää valoja ja kirpparilöytöjä kotiin. ✨
Viime postauksessa kirjoitinkin että syksyn tullen lisäilen jatkuvasti tunnelmavaloja. Kynttilöitä palaa niin sisällä kuin ulkonakin harvase ilta. ❤️ En tykkää isoista valoista, sitä mukaa kun mies niitä sytyttelee niin minä perässä sammuttelen. 😄 Valaisin ostoksilla käydään yleensä neuvottelu kuinka kirkas lamppu ostetaan..
Viime aikoina olenkin kerennyt käydä kirppareilla ja lisäksi isä on tuonut pari juttua etelästä. Onneksi se tietää tyylin mistä tykkään, milloin mistäkin roskalavalta bongailee näitä juttuja. 😍
Eka juttu on iso pullo korissa. Me katseltiinkin rompepäivillä kesällä tällaista samanlaista, mutta siinä oli kori niin rikki että ei ostettu sitä. Kotona meillä jo on tuommoinen jätti pullo, mutta sillä taas ei ole koria. Isä sitten toi meille tämän täysin ehjän setin.

Tuon arkun päällä oli ennen iso lyhty, jonka siirsin nyt olohuoneeseen uunin päälle niin saa siinäkin kynttilöitä polttaa. ❤️

Toinen juttu jonka isä toi, on iso paju kori.

Olohuoneeseen löysin ison peilin, huomasin ilmoituksen facebookissa. Tykkään peilin kehyksistä jotka ovat vähän kuluneen näköiset. Myyjä kertoikin että tätä antiikin valkoista ei enää valmisteta, vaan se on muutettu modernimman valkoiseksi.

Kulmakaapin päällä olevan maljakon myös löysin kirpparilta.

Ruokailuhuoneeseenkin tuli uutta ilmettä. Uusi pöytäliina ja pari löytöä kirppareilta.


Vierashuoneeseen tein taas pientä muutosta. Laitoin nurkkaan nojatuolin ja siirsin makuuhuoneesta sängyn päältä hunnun sinne. Nojatuolin vierus kaipasi pöytää ja semmoinen löytyikin sattumalta kirpparilta. 😄

Isompi pöytä on hassusti ikkunan edessä, mutta siihen on tulossa ihan toisenlainen kunhan Ikeaan joskus selvitään taas käymään.


Lisäksi yksi ostos joka ei ole kirpparilta, kiikkutuolin eteen löysin ihanan rahin joka toimii tarvittaessa myöskin istumapaikkana.


Loppuun vielä hämärä kuva joka kuvastaa aikalailla joka iltaa täällä.

Semmoisia löytöjä tällä kertaa. 😊