Pilkkua, ruutua ja purjeveneitä eli teneriffalainen seilorityyli

Olin viime viikolla lomamatkalla Kanarialla. Siellä oli kylmintä neljäänkymmeneen vuoteen. ”Jouduin” siis vaateostoksille, koska olin pakannut mukaan vain kevyitä kesähepeniä. Löysinkin Teneriffan pääkaupungista Santa Cruzista aivan mahtavan vaatekaupan, jonka olisin voinut ostaa tyhjäksi! Pimkie oli sen ihanuuden nimi ja tässä tuliaiseni:

screen_shot_2011-03-21_at_7.53.10_pm.png

Purjevenekuvioinen seilorimekko/tunika punaisella kiiltonahka-rusettivyöllä, 25,99 €.

screen_shot_2011-03-21_at_7.52.08_pm.png

Tummansininen pilkullinen t-paita ankkuripainatuksella, hihoissa söpöt rypytykset, 12,99 €.

screen_shot_2011-03-21_at_7.53.37_pm.png

Pepitaruutuinen kellohame, alla mustaa tylliä, 29,99 €.

screen_shot_2011-03-21_at_7.56.13_pm.png

Grunge-/countryhenkinen ruutupaita röyhelöin ja helmiäisnapein, 22,99 €.

screen_shot_2011-03-21_at_7.54.24_pm.png

Kauniisti laskeutuva musta jokapaikan neuletakki, 19,99 €.

 

Espanjan- ja Portugalinreissuilta minulle olivat ennestään tuttuja muodikkaat Bershka, Stradivarius ja Blanco -vaateketjut, mutta Pimkietä en muista aiemmin nähneeni. Pimkien nettisivuilla on koko valikoima tilattavissa myös Suomeen (postikulut 15,85 €), mutta nettisivut ovat vain saksaksi, espanjaksi, italiaksi ja ranskaksi.

http://www.pimkie.de

Nämä ihanat seilorihenkiset vaatteet asustan punavalkoisilla ankkurikorviksilla ja punaisilla kiiltonahkakorkkareilla (by Minna Parikka), ja olen valmis kesään 2011!

 

Ai niin, ostin myös farkut. Ensimmäistä kertaa vuosiin! Leggings-trendin ansiosta olen tottunut mukaviin ja kiristämättömiin vaatteisiin, ja tavalliset farkut ovat tuntuneet vanhanaikaisen epämukavilta, puristavilta ja liian pieniltä. Nyt hypistelin Leviksen uudehkoja, eri muotoisille naisvartaloille suunniteltuja malleja ja oi, miten pehmeää kangasta ne olivat (86% puuvillaa, 12% polyesteriä, 2% elastaania)! Myyjä lykkäsi käteeni yhden koon (jonka arvelin olevan vuosien takaisella kokemuksella noin neljä tuumakokoa liian pieni). Ällistyin sovittaessani – nehän sopivat ja ovat mukavat päällä! Myyty tälle rouvalle, 85 € ja kassan kautta. Näistä farkuista kun käärii lahkeet ja yhdistää johonkin yllä esitellyistä yläosista, niin fiftarirokkityyli on täydellinen!

screen_shot_2011-03-21_at_8.21.42_pm.png

 

Kuvat: pimkie.de, Levi’s (us.levi.com)

Muoti Ostokset Trendit
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.