Vuoden 2010 paras levy
AKG:n K141 Monitor -kuulokkeissani soi rokki aina, kun istun töissä iMaccini ääressä. Työnteko sujuu sujuvasti hyvän musiikin tahtiin.
Pakko se on myöntää. Mikään ei voi voittaa aivan mieletöntä Nick Curran and the Lowlifesien levyä Reform School Girl (2010). Tässä vähän statistiikkaa: iPodiltani sitä on kuunneltu keskimäärin 58 kertaa ja koneeltani 21 kertaa. Lisäksi omistan levyn cd:nä ja sitä ennen kuuntelin sitä MySpacesta arviolta noin 15 kertaa. Tämä kaikki siis kuuden kuukauden sisällä. Olen yrittänyt kuunnella muutakin, mutta päädyn aina Nickiin. Sopivan rouhea ääni, kiva kitarointi, littlerichardmainen pianonpimputus ja pystybasso yhdistettynä 50-luvun soundeihin vaan toimii!
Näin Nickin bändeineen Tampereen Pakkahuoneella 27.11. (kuva kertoo hyvin meiningistä!) – yksi parhaista koskaan näkemistäni keikoista!
Suosittelen sekä levyä että live-elämystä, jos diggaat oikeasta rockista.
http://www.myspace.com/curranrock