Neiti Myyntineuvottelija
Perjantai 19. oli ihan hullun myllyä! Olin päässyt ihan puoli-vahingossa työhaastatteluun, mutta se oli vain henkilövuokraus firman esihaastattelu eli käytännössä aivan turhaa, ajattelin.
Klo 9:30. Haastattelu. Ensinnäkin saavuin haastattelupaikalle 45 minuuttia etuajassa, hermot alkoivat kiristyä – asiaa ei auttanut aikaisin herääminen ja neljän kilometrin kävelymatka juna-asemalle. Haastattelijanainen ihastui minuun heti (tietenkin) ja hän pyysi jos voisin jäädä ”hengailemaan” Lahteen ehkä noin neljäksi tunniksi. ”Saan sulle varmaan haastattelun siinä ajassa..”, sanoi hän silmät hehkuen.”No ihan sama”, työntyin suustani.
Klo 9:55. Olin juuri päässyt alakerran kahvilaan ja maksoin juuri kahvia ja tomaatti-mozzarella leipää, kun puhelin soi – ”Sulla on haastattelu 15 minuutin päästä toisella puolella kaupunkia, kerkeetkö?”. No minähän juoksin kun aropupu ja kerkesin (tietysti).
Klo. 10: 30. Haastattelu meni hyvin (tietysti), pienestä kiireestä huolimatta. ”Saat tietää saitko paikan ömm joskus klo 16..”. No minähän odottelin tunnin verran ja taas puhelinlangat lauloi. ”Sait paikan, tuutko tekemään sopimuksen tossa tunnin päästä?”
Eli kahden tunnin sisään olin käynyt kahdessa haastattelussa ja saanut työpaikan. Huh mikä päivä! Jatketaan samaa rataa!
L