OHI ON! Palstaviljelyn ensimmäinen kasvukausi ja vinkkejä tuleville viljelijöille

pJh9Za%jRUy7BRC0aFFkAg_thumb_2842.jpgrIGno6DpQwG0D3mRBfsO+Q_thumb_2877.jpg

SaQQS47IRXGijSPZJrNyFQ_thumb_2866.jpg

jmVsPRKDR5mAoI5R7NEywg_thumb_2835.jpg

Palstaviljelyn ensimmäinen kasvukausi on ohi ja palsta on laitettu talviteloille. Toukokuussa saimme palstan ja alkoi hirveä haipakka saada palsta äkkiä viljelykuntoon, koska kasvukausi oli jo alkanut! Viikkossa saimme käännettyä maan, koska oli aivan tuskallisen kuuma ja työvälineet olivat mitä olivat. Ostimme osan kasvulavoista, mutta osan dyykkasimme. Hirveällä kiirellä ostimme jotain siemeniä ja toivomme parasta, että saisimme edes jotain ekana vuonna. Saimme aika paljonkin, kuin vain jotain. Kesäkurpitsaa ja salaattia saimme niin paljon, että annoimme niitä kavereillekin ja perheillemme. 

 

IMG_3290.jpg

 

PjE57uF+QAq+4cu2u4jriw_thumb_11ad.jpg

QY8WRUzvTMe4%O0btCNn4w_thumb_1bbd.jpg

 

+GCdPtoESYCYnKPf8AqWpQ_thumb_1903.jpg

2pGoD8ccT0y8yQHui4LbLg_thumb_196e.jpg

Kannoimme yhteensä noin 1500 lirtaa multaa palstalle. Pahinta oli kääntää maata, joka oli monta vuotta ollut viljelemättä ja jo heinittinyt hyvin. Halusimme nopeasti ”tuloksia”, joten laitoimme kasvulaatikoita runsaasti palstalle. Kasvulaatikoiden tuotokset motivoivat hyvin jatkamaan viljelyä, kun alkaa saada nopeasti herkkuja. Salaatti ja yrtit kasvoivat nopeasti laatikoissa ja odotimme innolla herneitä, mutta madot ehtivät ensiksi. 

2XYLcEmhSA+9qKfRgDGT5A_thumb_18f3.jpg

Maassa meillä kasvoi sipuleita, porkkanaa, lanttua, kukkakaalia ja kesäkurpitsaa. Sipulit istutimme liian syvälle, ensi vuonna uusi yritys. Kukkakaali ei ehtinyt kasvaa, mutta kesäkurpitsaa tuli senkin edestä. Pakkasessa on monta rasiaa kesäkurpitsaa leikattuna, soseena ja paloina. Kasvulaatikoissa kasvatimme yrttejä, kuten minttua, korianteria, ruohosipulia ja tilliä. Retiisi ja salaatti kasvoi hyvin, mutta keväällä saamme aloittaa etanoiden karkoituksen ajoissa, koska nekin näyttävät tykkäävän salaatista. Lehtimangoldi ja lehtikaali viihtyivät hyvin salaattien seassa. Laitoin kasvulavoihin kukkia, jotta ne toisivat hyönteisiä enemmän ja karkoittaisivat etanoita. Nyt saa talven suunnitella, mitä istuttaa ja minkä jättää laittamatta, kuten kukkakaalin saamme nyt unohtaa. 

6ToIhCs4RLm7w+BC32iRLQ_thumb_106b.jpg

SaWBRwdST9C6%Cm+Kc3j2Q_thumb_284e.jpg

Vinkkejä palstaviljelijälle:

Hyödynnä Roskalava-ryhmät facebookista! 

Sain juuri äsken viestin, että eräs palstaviljelijä on lopettamassa ja antaa ilmaiseksi marjapensaista ja palstaviljelytarvikkeita. Laitoin viestin keväällä, mutta vieläkin tarvitsemme tarvikkeita ja kasvulavoja.

Käy dyykkaamassa! 

Olemme dyykanneet palstallemme mm. kasvulavoja, aitoja, pöydän ja pienen pallogrillin.

Kysele kavereilta, ystäviltä tai työkaverilta taimia tai marjapensaita.

Mökeillä saattaa olla ylimääräisiä pusikkoja, perennoja tai mansikanrönsyjä. 

IMG_4187.jpg

Viimeisin kuva on sunnuntai-aamulta, kun koiran kanssa kävin laittamassa heinää syysviljelysten, porkkanoiden ja sipulien päälle. Kuura oli jo kerennyt mansikkapenkkiin ja karanneeseen lehtikaaliin.

hyvinvointi mieli hyva-olo ruoka-ja-juoma