Toisen viikon vitsaus
Kaksi viikkoa dieettiä on nyt onnellisesti takana. Tai voikohan sanoa onnellisesti, viikko meni nimittäin vähän niin ja näin. Puntari kuitenkin näytti tänä aamuna taas 0,8 kg vähemmän kuin viikko sitten, eli siinä mielessä olen tyytyväinen. Yhteensä paino on mennyt alaspäin nyt 3,2 kg. Ei hullummin!
Viime viikolla en ole juuri liikkunut. Salille en ole päässyt kertaakaan! Ihan hävettää myöntää. Kävelylenkkejä olen sentään tehnyt muutaman. Käyn salilla lähinnä viikonloppuisin kun mies on kotona ja illalla myöhään kun hän tulee töistä (koska jonkun pitää olla kotona lapsen kanssa) mutta nyt on ollut melkein joka illalle jotain ohjelmaa. Ja viikonlopulle. Mutta ihan rehellisyyden nimissä täytyy sanoa, että jos olisin yrittänyt vähän enemmän, niin varmaan olisin onnistunut jossain välissä edes.
Viime lauantaina olin ulkona syömässä parin kaverin kanssa. Olimme tosi trendikkäässä vietnamilaisessa ravintolassa. Ruoka oli hyvää ja uskon, että se ei ihan hirveästi poikennut ruokavaliostani. Jättiläiskatkarapuja, nuudelia ja kasviksia. Sitä ennen söimme jaoimme myös lihaisan salaatin. Ainoastaan 2 pots stickeriä (mitähän ne lienee suomeksi) jotka söin, eivät varmaankaan menisi ruokavalioon. Jälkiruokamme sen sijaan, ei tosiaankaan kuulu dieettaajalle. Kävimme nimittäin syömässä vielä frozen yoghurt, eli vähän pehmiksen tapaista jogurttijäätelöä. Seuraava päiväkin meni vähän penkin alle. Illalla nimittäin sorruin syömään pienen kanahampurilaisen ja muutaman ranskiksen. Palasin sitten dieettiin kiltisti kunnes eilen kaverini toi Suomen tuliaisina minulle irtokarkkeja. En voinut vastustaa tätä kiusausta! Ja karkeista täyttyneenä, en sitten syönyt iltapalaa ollenkaan. Höh! Nyt kun kirjoitan tätä niin tajuan, että viikko ei tosiaankaan mennyt ollenkaan hyvin.
Puntarilla käynti kuitenkin antaa uutta puhtia hommaan. Vielä en muutosta niinkään vaatteissa huomaa, mutta jos sama meno jatkuu, niin aika äkkiähän ne varmaan alkavat löystymään. Alla kuva ruoastani viime lauantailta ja takana myös kaverini keittoruoka. Noh, nyt pitää joka tapauksessa aloittaa tämä uusi viikko puhtaalta pöydältä ja ottaa itseä niskasta kiinni! Lähden keittämään aamupuuroa… se on moro!
