Miten ja miksi päädyin Sveitsiin

 

Heippa kaikille!

Ihanaa päästä kirjoittamaan omia ajatuksia ja fiiliksiä matkalla tuntemattomaan. Eli aloitetaan ihan alusta. Olen siis 29-vuotias leikkaussalisairaanhoitaja Helsingistä. Olen aina unelmoinut ulkomaille muutosta, mutta nuorempana (vaikka olinkin kova menemään) minulla ei rohkeus riittänyt siihen, että olisin uskaltautunut heittäytyä ja vain kokeilla siipiäni maailmalla. Unelmiani olivat lähtö vaihto-oppilaaksi jenkkeihin ja myöhemmin aupairina työskentely. Näitä kumpaakaan en kuitenkaan päässyt silloin toteuttamaan, joten näin kymmenen vuotta myöhemmin päätin heittäytyä ja astua tutusta ja turvallisesta täysin tuntemattomaan.

Nyt siis olen lähdossä muutaman viikon päästä Sveitsiin Aupairiksi ja olen aivan super innoissani tästä!! Nyt moni varmasti pohtii ruudun takana, että miksi 29-vuotias leikkaussalisairaanhoitaja haluaa lähteä Sveitsiin aupairiksi.

6CC13459-F60E-45A5-941F-80385BE7FCD6.png

 

No ajatus ulkomaille muutosta lähti tosissaan liikkeelle alkuvuodesta, kun aloin miettiä, että mitä sitä seuraavaksi haluaisi elämässä tehdä. Olin juuri eronnut poikaystävästäni ja myynyt yhteisen asuntomme ja päätin, että nyt pitää tehdä asioita, joista olen aina unelmoinut. Tästä lähtikin liikkeelle ajatus Saksaan muutosta. Ja kyllä, aluksi tarkoituksenani oli lähteä Saksaan, koska sinne olin jo kauan halunnut muuttaa. Aloin selvitellä netistä tietoa Saksaan muutosta ja työskentelystä siellä sairaanhoitajana. Aika nopeasti tuli seinä vastaan siinä kohtaan, kun aloin ymmärtää, että jos siellä haluan työskennellä, lähes kaikissa paikoissa vaaditaan saksan kielen osaamista (tietenkin :))), minähän en ollut koskaan edes lukenut saksaa, en edes kouluaikoina.

No hetken notkahduksen jälkeen työkaverini, joka oli neljä vuotta asunut Saksassa, heitti ilmoille ajatuksen aupairina työskentelystä. Vuosi aupairina, saksankielisessä perheessä, täydellisellä ylläpidolla ja pienellä taskurahalla hmmmm…. No toisaalta miksi ei, jos palkintona siitä saisin saksan kielen taidon ja mahdollisuuden työskennellä saksan kielisessä maassa oman alan töissä tulevaisuudessa.

0CAA7B4C-C74A-4AA9-A2D3-7463AE41D1EA.jpeg

 

Näinpä tein hakemuksen Aupairworldiin ja siitä se sitten lähti… Viestejä tuli paljon eri perheiltä niin Saksasta kuin Sveitsistäkin. No muutaman skype-puhelun jälkeen olin tehnyt valintani ja päätin mennä Sveitsiin, saksalaiseen perheeseen, jossa on kolme poikaa. Perhe vaikuttaa aivan ihanalta näiden muutamien puheluiden ja viestien jälkeen enkä malta odottaa ensi viikkoa, jolloin pääsen tapaamaan uuden perheeni :)

Noniin takaisin kevääseen… 

Perheen valittuani ilmoittauduin kesäyliopiston järjestämälle saksan intensiivikurssille. No se kirjaimellisesti oli intensiivikurssi, 3.5h per ilta neljästi viikossa ja kuusi viikkoa, mutta se kannatti, nyt voi hyvällä fiiliksellä jatkaa opintoja Sveitsissä. Perhe siis kustantaa minulle myös vuoden kestävän saksan kurssin. Kaikki on siis tapahtunut yllättävän nopeasti ja en vieläkään usko, että olen todella lähdössä ensi viikolla!

95C2B5A8-EDDB-4D99-8883-8E64533079B5.jpeg
Nyt vielä loppuun kuvia mun ihanien ystävien järjestämistä läksiäisistä viime viikonlopulta <3 Ja mun ihanan perheen järjestämistä läksiäisistä eiliseltä päivältä <3

Kova ikävä tulee ystäviä ja perhettä, mutta onneksi nykyään on niin helppoa pitää yhteyttä, vaikka asuisikin kauempana :)
Ihanaa elokuun loppua kaikille :) 

925844B1-74A3-4C24-AEA6-0A228B667705.jpeg

300B347A-F9D4-45B6-BC1A-424ACC4E1249.jpeg

0FD7AAB9-11A3-4B27-BF38-5CBE2F7E8F87.jpeg

A787B36A-44BE-46E5-B592-5C217879EF67.jpeg

D0E5CA16-C1EA-4598-8A4E-AB44A3F70F1C.jpeg

6F475682-2119-4DBE-B0A9-297ACC854FFD.jpeg

 

suhteet oma-elama