aurinko paistaa ja vettä sataa, taitaa tulla kevätmasennus.
kevätmasennus.
normaalisti valoisuus on hyvästä, mutta nyt… kaikki mörrimöykyt tulevat esiin pimeistä nurkista, jotka nyt valaistuvat heti aamusta.
opinnoista ei tule mitään. tällä hetkellä pitäisi olla jo kirjalliset ja inssiajo varattuna, mutta kun on köyhä opiskelija, ei ole varaa. enkä saa töitä ennen kuin saan kortin taskuuni. ihana oravanpyörä.
tällä hetkellä päässä raksuttaa kaksi vaihtoehtoa:
1. jatkan opintoja ja myöhästytän valmistumista, tai
2. pistän opinnot jäihin, menen ihan mihin vaan töihin ja kerään rahaa opintoihin.
ja mikä mukavinta, niin en voi tehdä ihan mitä vaan työtä opintojen ohella, koska kun saan kortin, pitäisi alkaa työssäoppiminen rekannupissa.
nyt vain tarvitsisi saada juteltua näistä asioista opon kanssa, jos pääsisi johonkin järkevään ratkaisuun.
muutenkin kaikki pienetkin räppänät kämpässä pukkaa kaikkea shaibaa sisälle, aivan liikaa asioita hoidettavana ja liian vähän aikaa+voimia.
nämä asiat heijastuvat mun parisuhteeseenkin, yllättävää. me ollaan kokoajan pahalla päällä, kun mikään ei koskaan mene niin kuin haluaisi. ei osata jutella asioista niiden oikeilla nimillä ilman suuttumista. pelkkää vihjailua, kun inhottaa puhua raha-asioista..
joskus vain haluaisi muuttaa maalle, elää erakkoelämää. ehkä joskus eläkkeellä voi elää sellaista elämää.
tässä on pari kuvaa onnellisesta hetkestä, johon tykkään palata aina uudestaan ja uudestaan.