Viiniä ja skumppaa.
Ostin vihdoin kauniit, saman sarjan viini- ja skumppalasit. Olen ihaillut muutamalla ystävällä Iittalan Essence-laseja, mutta itse olen vielä sen verran sivistymätön valkkarinkäyttäjä, että niin kalliit lasit olisivat huushollissamme vain typeryyttä.
Bongasin nämä Casan lasit Stockalta jo syksyllä, mutta jäin odottelemaan vielä jotain helpotusta – tarjousta, alennusseteliä tai mahdollista lahjakorttia – vitosen kappalehintaan. Maaliskuun kanta-asiakastarjouksena lasit olivat 3,90/kpl, joten sain tehtyä päätöksen ja haettua lasit kotiin. Vieläkin on siis pari viikkoa aikaa ostaa Casa-astioita ja -laseja 20% alennuksella.
Pikkuisen piti astiakaappia järjestää uuteen uskoon, sen verran isot nuo punkkulasit ovat. Otin ihan vain näön (ja käytännön) vuoksi punaviinilasit eli ne kaikkein suurimmat, kahta muutakin kokoa kyllä löytyi. Kuvasta sitä ei osaa sanoa, mutta lasit ovat lähes 30 senttiset!
Nyt vanhat viinilasit lähtevät perintönä siskolle, mustajalkainen viinilasipari menee kirppikselle, ja niitä surkeita muovisia kertakäyttökuoharilaseja joudun käyttämään jatkossa vain ja ainoastaan vappuna. Ilon päivä.
PS. Huomenna lähdetään hakemaan näihin sitä sisältöä.