Kesä tule jo.
Jo muutaman muotilehden verran olen katsellut kukkakuoseja – yhtä kevään ja kesän näkyvintä trendiä – kiinnostuneena, mutta kykenemättä päättämään, ovatko ne jotain tosi ihanaa vai päinvastoin jotain aivan kamalaa.
Toisaalta kukkakuosiset vaatteet näyttävät ihanan keväisiltä, pehmeiltä ja raikkailta. Toisaalta siltä, kuin ne olisi kaivettu mummon vaatekaapin perukoilta.
Olen poiminut lempparikseni kuitenkin vaalealla pohjalla, hyvin haaleilla ja murretuilla väreillä painetut kukat. Ne sopivat omaan tyyliini, eivätkä puske asusta liikaa esiin. Tällaisella kuosilla varustetut farkut lupasin itselleni ostaa, jos sellaisiin sattuisin törmäämään.
Ja törmäsinhän mä. Eilen illalla, pikaisesti Vero Modassa Onlyn puolella vieraillessani. Housut täyttivät kaikki kriteerini ja vielä hinnan (16,95€) nähdessäni ostopäätöstä ei tarvinnut kauaa pohtia.
Vaikka epäilin kukkakuosia aluksi, olen nyt jopa hieman rakastunut. Farkut ovat täydelliset kevään aurinkoisiin päiviin ja kesän lämpimiin iltoihin.
Tai ehkä ihan milloin vaan.