Loistavaa Yle!
Jos minulta kysytään, mikä on suosikkisovellukseni älypuhelimessa, saattaa vastaus yllättää. Omassa rankingissani kärkisijoille yltää nimittäin Yle Uutisvahti -sovellus kaikessa helppoudessaan, yksinkertaisuudessaan ja funktionaalisuudessaan. Kyseessä on ensimmäinen suomeksi toteutettu, personoitava uutisvahtisovellus. Onpa Uutisvahti niittänyt mainetta ja kunniaa jo siinä määrin, että se on ladattu jo yli 100 0000 puhelimeen ja pokannut muutaman palkinnonkin.
Uutisaddiktina olen erityisen iloinen siitä, että saan personoitua Uutisvahtini omien mielenkiinnon kohteideni mukaiseksi: lisää kulttuuriuutisia, kyllä kiitos. Samoin haluan omaa asuinympäristöäni koskevat uutiset painotettuna. Myös esimerkiksi kieliä, mediaa, terveyttä ja muotia koskevat uutiset haluan ehdottomasti nähdä. Pesäpalloa, rallia tai esimerkiksi Yle Kajaanin uutisia en niinkään koe omalta osaltani relevanteiksi. Luettuani uutisen voin halutessani kustomoida Uutisvahdin aihealuepainotukset, sillä sovellus kysyy joka uutisen jälkeen ”Haluatko enemmän tai vähemmän uutisia näistä aiheista Oma lista -näkymääsi?”. Tämä tapahtuu säätämällä uutisjutun alapuolella olevia ”asiasanamittareita”. Ensin ajattelin, että en varmaankaan jaksa, ehdi tai muista joka uutisen jälkeen arvioida asiasanojen tärkeyttä. Nyt olen huomannut, että se onkin oikeastaan varsin kätevää ja jollakin omituisella tavalla jopa ihan hauskaa. Samalla Uutisvahti koko ajan kehittyy mukautumaan oman makuni mukaiseksi.
Omien mielenkiinnon kohteiden mukainen uutissyöte saattaa herättää myös ajatuksen ”uutiskuplassa” olemisesta. Jos ihminen valitsee suppeasti vain itseään kiinnostavat uutiset, kapeneeko oma tietämys maailman tapahtumista entisestään? Kuinka käy yleissivistyksen? Käykö kohta niin, että Uutisvahtia seuraamalla tiedän ainoastaan, mitä tapahtuu Kehä kolmosen sisäpuolella, muodin maailmassa tai kielitieteiden saralla? Ei huolta, sillä Uutisvahdissa on Oman listan eli personoidun uutissyötteen lisäksi myös Pääuutiset-lista, Tuoreimmat-lista sekä urheilu-uutisista vastaavat listansa erillisinä välilehtinä. Onneksi uutisten seuraaminen harvoin myöskään rajoittuu ainoastaan yhteen palveluntarjoajaan. Palatakseni tuohon uutiskupla-aiheeseen vielä sen verran, että elämä on yhtä kuplassa elämistä joka tapauksessa, personoi uutissyötteitään tai ei.
En malta olla mainitsematta vielä yhdestä erinomaisesta ominaisuudesta Uutisvahdissa – nimittäin ilmoituksista. Aihealueita tai pikemminkin avainsanoja painottamalla voit valita myös ilmoitukset itsellesi erityisen tärkeistä asioista, jolloin sovellus hälyttää, kun kyseisiä aiheita käsittelevä uutinen julkaistaan Ylen uutisissa. Kätevää.
Ylen Uutisvahti ei suinkaan ole ainut laatuaan ja muitakin vastaavantyylisiä (esimerkiksi Feedly, Phonly, Flipboard) löytyy. Olen kuitenkin julkisen palvelun median vankkumaton kannattaja, vaikka usein Yleisradion toiminnan rahoittaminen verovaroin herättääkin purnausta kansan syvissä riveissä. Itse haluan saada nimenomaan Ylen uutiset koosteena puhelimeeni – varsinkin kuin siihen on tarjolla näin loistava sovellus. Kannattaa kokeilla!