Brunch Style

DSC_3125.JPG

Olimme ystäväporukalla sunnuntaibrunssilla Salutorgetissa. Olen aikaisemmin ollut syömässä ravintolassa mutta brunssi oli vielä testaamatta. Brunssia tarjoillaan kahdella kattauksella klo. 12 ja 15. Brunssi koostuu alkuruokapöydästä, pöytiin tarjoilusta pääruuasta sekä jälkiruokapöydästä. Brunssi maksaa kokonaisuudessaan 33,50€.

DSC_3133.JPG

Alkuruokapöytä pitää sisällään seuraavia ruokia: vihersalaattia ja puolukkavinaigretteä, metsäsieniquiche, uunipunajuuria, saksanpähkinää ja vuohenjuustokreemiä, suutarinlohta, purjo-smetanasilakoita ja Haugesundin maustesilliä, kylmäsavustettua haukea ja hauenmätismetanaa, Salutorgetin jokirapusalaattia, sitruuna-inkivääriglaceerattua merilohta, ruohosipulimunakokkelia ja rapeaa pekonia, savustettua hirvenpaistia ja piparjuurimajoneesia, paahdettua perunaa, Merquez-makkaraa ja aiolia skkä Keitettyjä perunoita.

DSC_3145.JPG

Alkuruokapöytä on aika kala voittoinen. Salaattien suurena ystävänä olisin kaivannut enemmän erilaisia salaattivaihtoehtoja. Mutta kyllä pitää sanoa, että kylläiseksi tuolla alkuruokapöydällä itsensä saa 😉

DSC_3136.JPG

Salutorgetissa tarjoillaan myös iltapäiväteetä maanantaista lauantaihin klo 14-18. Tämä on myös pakko mennä testaamaan joku päivä.

DSC_3148.JPG

Pääruuaksi valitsin siikaa linseillä ja kasviksilla. Annos oli sopivan kokoinen sekä todella herkullinen. Toinen pääruokavaihtoehto on ankanrintaa mustajuuripyreellä.

DSC_3140.JPG

Ravintolamiljöö on todella kaunis ja tyylikäs. Sisustuksessa on kauniita yksityiskohtia, kuten kuvassa näkyvät kirkkaat lampunjalat. Kämpin brussista voit vuorostaan lukea tästä Bruch Style -jutusta ja jutun Kalastajatorpan brunssista löydät tästä.

DSC_3131.JPG

Jälkiruokapöydästä löytyy seuraavat herkut: Punaherukkavispipuuroa ja valkosuklaakastiketta, suklaavanukasta ja boysenmarjakompottia, kaura-omenapiirakkaa ja hunajakermaa, juustovalikoima ja tyrni-porkkanahilloketta.

DSC_3153.JPG

 

koti sisustus ruoka-ja-juoma sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.