Lapsuusmuistojen joulukalenteri – luukku 2: Histamiini-hevonen

Omassa lapsuudessani 80-luvulla muistan katsoneeni telkkarista joulukalentereita. Päälimmäisenä ja kaikkein eniten mieleeni on jäänyt ihana Histamiini-hevonen.

Onneksi on olemassa Ylen Elävä Arkisto, jossa näitä menneiden vuosien helmiä pystyy katsomaan uudestaan. Luonnollisesti kun kaikkea ei voi muistaa ajalta ennen kouluikää. (Linkki Histamiini-joulukalentereihin löytyy tästä)

http://yle.fi/elavaarkisto/kuvat/2013/img100679-image460-links2.jpg

Klip-klop, klip-klop, hevonen on pop

(kuva täältä)

* * *

Katsoin eilen pojan kanssa ensimmäisen jakson tämänvuotisesta joulukalenterista Porokuiskaajan arvoitus. Vaatii ehkä vielä muutaman jakson katsomista, ennen kuin osaan sanoa, onko se hyvä vai ei. Juonihan sen aika pitkälti ratkaisee, samoin näyttelijätyö.

Näyttelijävalinnoissa ei tosin ole mitään valittamista; löytyyhän joukosta tunnetut Pirkka-Pekka Petelius, Vesa Vierikko ja Vesa-Matti Loiri, jotka esiintyvät keskeisissä sivurooleissa. Ohjelman päärooleissa nähdään – ainakin minulle vielä hieman tuntemattomat –  Kreeta Salminen ja Ville Majamaa.

http://areena.yle.fi/static/mk/images/areena/series/40239041_481_940x400_joulukalenteri_2014_areena_sarjan_avainkuva.jpg

(kuva täältä)

Joulukalenterin päivittäiset jaksot eivät ole pituudeltaan pitkiä vaan kestävät kymmenisen minuuttia. Perheen pienimmille se tuntuu olevan aika lailla sopivan pituinen tuokio istua tv:n ääressä. Ainakin ensimmäisen jakson perusteella meidän poika tuntuisi olevan enempi kiinnostunut bongailemaan ohjelmasta kynttilöitä, tähtiä ja poroja kuin seuraamaan ohjelmaa. Tämä on tosin ymmärrettävää toimintaa 2-vuotiaalta.

Sen lisäksi, että Porokuiskaajan arvoitusta on mahdollista seurata arkisin kolmesti ja viikonloppuisin kahdesti tv:stä, se on nähtävissä tietysti myös Yle Areenassa.

* * *

Vaikka tämänvuotinen joulukalenteri osoittautuisi aivan mukiin meneväksi ja hauskaksi, ei se kuitenkaan tule vetämään vertoja lapsuusajan muistoille ja Histamiinille.

Koska hevonen on pop.

:)

 

 

Suhteet Oma elämä Suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.