Tapahtunut tällä viikolla, osa 1 – kun yks veestä tuli kaks vee (+ muistot synnytyksestä)

Meiltä löytyi eilen synttärisankari, kun poika täytti kaksi vuotta. Arkihässäköistä johtuen kunnon juhlat pidetään kuitenkin vasta ylihuomenna.

Lahjojen makuun poika toki pääsi heti juhlapäivänä, ja hyvin hän näyttääkin jo tietävän systeemit. Että lahjapaperin ja sitä kiertävän narun kätköistä löytyy jotain kivaa, joka on nopeasti saatava esille. Tai muuten meinaa tulla kova huuto.

Jo ennestään aika lailla yli tursuavaa leluarsenaalia tuli kartutettua tällä kertaa pappan ostamalla autoradalla sekä minun antamilla Duplo-eläinhahmoilla. Tosin kun näin sen radan, sanoin heti, että mies taisi ostaa sen vähän niin kuin osittain myös itselleen. Tosin se kyllä näytti melko kesyltä (ymmärrettävistä ikään liittyvistä syistä).

Eli niitä tulevia, suurempia ja hienompia autoratoja odotellessa.

* * *

En tiedä, milloin oikein pääsen yli niistä ajatuksista, jotka pulpahtavat esiin aina pojan syntymäpäivän lähestyessä. Tai siis, oikeastaan ei voi sanoa aina, sillä eihän minulla ole kokemusta kuin vasta yhdestä aikaisemmasta kerrasta viime vuodelta. Mutta jotainhan siinä on oltava, joka kaivertavaa mieltä, kun kerta taas palasin niihin kahden vuoden takaisiin tapahtumiin ja muistoihin.

Puhun nyt siis ensimmäisestä synnytyskokemuksestani.

En ala niitä sen enempää tässä kertaamaan, sillä kirjoittelin niihin liittyvän tekstin jo vuosi sitten. Mutta jotain minulla on ilmeisesti käsittelemättä asiaan liittyen, koska muistot palasivat tänäkin syntymäpäivänä vahvasti mieleen.

Tai sitten ne vain ovat niitä sellaisia muistoja, joita ei saa koskaan pyyhittyä pois. Mutta toisaalta kun sitten taas ajattelee, onhan se vain ihana ja hyvä juttu, että nuo muistot pysyvät ikuisesti. Sen sijaan toivoisin, että alkaisin jossain vaiheessa nähdä pelkästään ne positiivisimmat ja kivat tapahtumat, jotka synnytykseeni liittyivät. Etten antaisi ikuisesti liikaa valtaa ja tilaa kyseisen episodin epämiellyttäville seikoille.

Saa nähdä sitten, jos se päivä ja vuosi koittaa vielä joskus.

* * *

Mutta sitä ennen tiedossa on ainakin yhdet iloiset juhlat. Ensi viikonloppuna nimittäin.

:)

suhteet oma-elama ystavat-ja-perhe