Ihastuttava Kökar – Ahvenanmaan todellinen helmi
Paluu kesäiselle Ahvenanmaalle

Tämän blogin kirjoittaminen on valitettavasti jäänyt erinäisistä syistä ja ajattelin jossain kohtaa, että tuskin enää kirjoitan yhtään postausta. Ehkä tämä jäisi tuollaiseksi kolmen postauksen blogiksi(tai voi olla, että jää neljän), mutta nyt kuitenkin päätin jatkaa kirjoittamista. Mitä tässä enempää selittelemään vaan mennään tämän postauksen oikeaan aiheeseen eli viime heinäkuiseen retkeen Ahvenanmaan ihastuttavalle Kökarille.
Vietimme heinäkuussa kaksi yötä Ahvenanmaan saaristoon kuuluvalla Kökarin saarella. Kökar on Ahvenanmaan saariston ulommaisin saariryhmä, joka koostuu isommasta pääsaaresta sekä sitä ympäröivistä lukuisista pienimmistä saarista ja luodoista. Pääsaarella asukkaita on 225 ja se onkin asukasluvultaan Suomen toiseksi pienin kunta. Naapurikunta Sottunga vie voiton 104 asukkaan voimin. Kökarissa on seitsemän kylää: Hamnö, Finnö, Hellsö, Kyrkogårdsö, Österbygge, Överboda sekä Karlby, jossa me yövyimme.
Lauttayhteydet
Kökariin on hyvät lauttayhteydet. Kökariin pääset lautalla Korppoon Galtbyn satamasta tai Ahvenanmaalta Långnäsin satamasta. Lauttamatka molemmista kestää noin 2,5 tuntia. Me valitsimme reitiksemme Galtbyn. Lautta lähti muistaakseni joskus iltapäivällä. Aikataulut voit tarkistaa Ålandstrafikenin sivuilta. Jalankulkijoille lautta Galtbysta on ilmainen, mutta polkupyörästä tuli maksaa pieni maksu ja sen pystyi tekemään myös etukäteen yllä mainituilla sivuilla. Näytti maksu onnistuvan myös lautalla, sillä emme olleet ainoat pyörien kanssa saarelle tulijat. Auton vieminen lauttaan olisi myös ollut mahdollista, mutta huomattavasti hintavampaa. Auton sai kätevästi parkkiin Galtbyn satamaan. Kannattaa kuitenkin huomioida, että paikkoja satamassa on rajoitetusti ja mikäli auton joutuu jättää kauemmas tulee satamaan siirtymiseen varata tarpeeksi aikaa.

Majoittuminen
Kökarissa on hyvä valikoima majoitusvaihtoehtoja hotellista majataloihin sekä telttailusta pieniin mökkeihin ja vierasvenesatamiin kattavine palveluineen. Mikäli kuitenkin suunnittelet reissua korkeana sesonkina, kuten heinäkuussa, kannattaa majoitus varata ajoissa(majoitusmuodosta riippumatta). Hotelli Brudhäll, jossa me yövyimme on melko pieni 19 huoneen hotelli. Brudhäll sijaitsee Karlbyn Vierasvenesataman yhteydessä, joten vilskettä ja kuhinaa heinäkuisena viikonloppuna riitti. Hotellin yhteydessä on ravintola, josta sai lounasta sekä illallista kuin myös tietysti herkullisen aamupalan, mikä kuului huoneen hintaan. Myös baari oli iltasella avoinna sekä saunan ja jacuzzin vuokraaminen mahdollista.

Brudhällin sijainti oli mielestämme loistava, reilun kolmen kilometrin päässä lauttasatamasta mihin lautta meidät jätti, kauppaan vain muutama sata metriä ja ennen kaikkea keskeinen sijainti lähes joka suuntaan saarella. En kuitenkaan voi enempää korostaa tässä kohtaa sitä, että polkupyörä saarella on mielestäni ehdoton! Sillä pääsee liikkumaan kätevästi paikasta toiseen ja voi nauttia upeista kesäisistä saaristolaismaisemista. Mainittakoon vielä majoitusmahdollisuuksista sen verran, että Kökarissa on tosiaan kolme vierasvenesatamaa; Karlby, Hellsö ja Sandvik. Hellsön ja Sandvikin satamista löytyy myös pieniä vuokramökkejä, ja Sandvikissa on lisäksi telttailumahdollisuus.

Mitä tehdä Kökarissa?
No tähän minulla on heti vastaus! Pyöräillä, pyöräillä ja pyöräillä. No ei vaan, pyöräilyn lisäksi saarella voi nauttia upeista saaristolaismaisemista, uida, saunoa, käydä museossa, kirpputorilla, syödä herkullista lohikeittoa tai pannukakkuja, tehdä retken läheiselle Källskarin saarelle(tämä jäi meillä seuraavaan kertaan)ja vierailla tietysti ihastuttavassa saaristolaiskirkossa. Näkemistä ja tekemistä siis riittää. Ja tietysti on mukava, että reissussa ei tarvitse välttämättä tehdä mitään sen kummempaa vaan aikaa jää myös oleiluun. Kökarissa kirkon lähettyviltä löytyy ihastuttavia rantakallioita, joissa voi paistatella päivää ja pulahtaa uimaan virkistävään meriveteen sekä tietysti ihastella auringonlaskua.




Me emme olleet oikeasti suunnitelleet mitään varsinaista aikataulua Kökarin vierailulle ja niimpä suhailimmekin pyörillä ristiin rastiin saarta, nautimme auringosta, uimme ja söimme saaren ravintoloissa/kahviloissa. Ehdoton suositus Sandvikin vierasvenesataman yhteydessä olevan kahvilan lohikeitosta ja pannukakusta.



Kävimme myös syömässä Hellsön vierasvenesataman yhteydessä sijaitsevassa Havspaviljongenin ravintolassa. Jos olet liikkeellä heinäkuussa tänne kannattanee tehdä pöytävaraus, sillä ravintola oli lähes täynnä ja saimme viimeisen vapaana olevan pöydän. Ravintola sijaitsee korkealla kalliolla, joten näkymät terassilta olivat ihastuttavat! Ruoka oli herkullista ja sen laatuun oli selkeästi panostettu. Miinuksena kuitenkin annosten koko hintaan nähden.



Hellsön vierasvenesataman saunarakennus on pakko mainita, sillä se oli mielestäni ihastuttava! Ensi kerralla vuokraisin kyseisen saunan ehdottomasti.
Kaiken kaikkiaan reissu Kökariin oli erittäin onnistunut. Saaren ilmapiiri oli leppoinen ja palveluita oli todella hyvin saatavilla. Ehkä tuo Källskarin missaaminen jäi hieman kaivelemaan, joten jos jotain muuttaisin olisin viipynyt päivän pidempään. No jääpähän jotain ensi kertaan ja onneksi Kökariin voi aina palata <3

Toivottavasti sait inspiraatiota tästä blogista ja vierailet Kökarilla, ehkä jo ensi kesänä 🙂
Mukavaa viikonloppua!
<3 Henni