Bunnyt
Bunnyt ovat pompanneet minunkin kenkäkokoelmaani. Ihan helpolla en kuitenkaan näitä uusia lemmikkejä saanut… Taannoisella Helsingin reissullani pääsin todistamaan, tai siis olemaan osana, naisten ostohysteriaa. Minna Parikka järjesti suositut Sample Salet Kluuvin ostoskeskuksessa alkaen klo. 12 yhtenä perjantaina. Kiiruhdin paikalle hieman jälkeen 11, luulevani olevani ajoissa, mutta harmikseni sain huomata, että jono ovella oli jo ainakin 50 naisen mittainen. Jännittyneinä ja herpaantuneina odottelimme kelloja vilkuillen, milloin ovella vartioiva mies alkaisi päästämään ensimmäisiä sisään. Ovimies otti onneksemme pienen varaslähdön ja ohjasi pienen naisryppään kerrallaan hieman ennen kello kahtatoista kenkäparatiisiin. Jono tuntui liikkuvan hitaasti ja voin kertoa, että oli suorastaan kidutusta odotella vuoroaan seuraten, kuinka toinen toisensa jälkeen naisista päätyi kassalle voittajan hymy huulillaan uudet aarteet sylissään.
Aika nopeasti minunkin taakse kertyi naisia jonottamaan, joka toi hieman lohtua 😀 Jutustelin ajankuluksi takanani seisovien naisten kanssa ja he olivat yhtä malttamattomia ja tulisilla hiilillä niin kuin minäkin. Odotellessamme sinikkäästi ovelle pääsyä kiroilimme ja kauhistelimme jääkö meille enää mitään ostettavaa. Samalla vakuuttelimme toisillemme, että emme tuntisi huonoa omaatuntoa mahdollisesta hieman arvokkaammasta kenkäparista, koska olemme todellakin ansainneet uudet Parikat. Hyviä syitä kenkien ostoon löytyi meiltä jokaiselta vaikka millä mitalla. Minä hoin itselleni, että saan ostaa uudet kengät juhlistaakseni uutta työpaikkaani. Righ? Vihdoin päästyämme ovelle, ryntäsimme omien kengän kokoamme omaavien pöytien luokse ja minä ainakin paniikin omaisesti nappasin useammat parit upeita kenkiä itselleni, joita sitten suojellen kannoin sylissäni siihen saakka, että löysin lattialta ”turvallisen” kolon sovittamista varten 😀
Oli vaaleanpunaiset pupu nilkkurit, valkoiset pupu tennarit ja vaaleanpunaiset pörröiset pupu tennarit. Olin jo päätymässä ihaniin nilkkureihin kunnes näin yhden naisen kantavan glitteri, toistan glitteri, vaaleanpunaisia, maailman hurmaavimpia pupu tennareita ja vieläpä töpsykkä hännällä varustettuja söpöliinejä, takaisin pöytään. Maltoin pitää näppini kurissa siihen saakka, että kengät juuri ja juuri koskettivat pöydän pintaa ennen kuin nappasin ne itselleni. Nopea testaus ja niin minäkin sain liittyä suorastaan mielipuolisesti hymyilevien, onnellisten naisten joukkoon kassalle.
Huolimatta, että olen super tyytyväinen kenkiini, haluan tehdä yhden tunnustuksen: en ole aikaisemmin juurikaan hullaantunut Parikan pupu tossuista. Toki olen tiennyt niiden niittäneen mainetta ympäri maailmaa ja niitä on nähty mm. Kylie Jennerin jaloissa saakka. Aikaisemmin olen kuitenkin enemmänkin ihastellut muita tämän kenkätaiturin malleja. Ehkä hysterialla myymälässä oli osansa siihen, että halusin kuin halusinkin kolmansiksi Parikoikseni kuitenkin juuri ne bunnyt!
Kiva olisi kuulla, mitä Parikoita teiltä löytyy tai mistä Parikoista unelmoitte