City look
Pienellä paikkakunnalla saattaa joskus tahtomattaan herättää huomiota pukeutumisellaan. Tiedostan minulle käyneen niin lukemattomat kerrat elämäni aikana. Matkustaessani isompiin paikkohin nautin suunnattomasti, kun kukaan ei ihmettele asuvalintojani. Matkakumppanini korkeintaan 😀 Ei kannata käsittää väärin, sillä ainahan minä puen päälleni mitä huvittaa, mutta tietynlainen vapauden tunne valtaa mieleni varsinkin ulkomailla.
Taannoisella Rooman matkallamme myöhäiselle aamupalalle päälleni valikoitui hauskat ja mukavat paljettihousut. Yhdistin pöksyihin rennon collegepaidan ettei homma menisi ihan överiksi keskellä päivää.
Ihmisen varjo bongattu!
Takin valitseminen reissuun oli muuten äärimmäisen vaikeaa! Asteita oli luvattu reilu +10, mutta oli kuitenkin joulukuu. Onneksi otin nahkatakin lisäksi mukaan myös lämpimämmän takin. Päivällä kyllä aurinko paistoi, mutta silti minua vilukissaa paleli. Illalla sitten Italialaiset viinit herkut lämmittivät, joten silloin päällysvaatteen paksuudella ei ollut niin väliä. Kyseisen takin löysin lapsuuden kodistani. Se on varmasti kymmeniä vuosia vanha. Isosiskoni sitä on aluksi käyttänyt, mutta muistan ala-asteella ollessani, että ihailin takkia ja käytinkin sitä, ainakin salaa. Olen pienestä asti ihaillut Marilyn Monroeta ja sellaista vanhan ajan tyyliä ja ihastuinkin tähän takkiin juuri sen takia, kun se toi ripauksen Marilynimaista glamoria minunkin ylleni. Edelleen takki miellyttää silmääni ja vieläkin saan saman Marilyn-fiiliksen, joten Roomaan menevään matkalaukkuun pääsi ”turkis” somisteita hihoissa ja hupussa omaava takki.
Kokonaisuudessaan kyseisellä asulla pärjäsi oikein hyvin aamupalasta päivän nähtävyyksiin saakka! Tennarit nyt olivat ihan ehdottomat sillä huomaamattaan tuli käveltyä pitkiäkin matkoja. Hei, mutta käppäily Rooman kaduilla ei ole lainkaan hassumpaa. Kaihoisasti katselen reissukuviamme <3
takki Dixi Coat (made in Finland) // paita Monki // housut H&M // kengät Guess // laukku Louis Vuitton // huivi Guess