Tyylimuusat, Rachel Zoe

RZ10.jpg

Rachel Zoe on Hollywoodin glamourisin julkkisstylisti, jonka tyyliä ihailen suuresti. Tutustuin naisen tyyliin ja työhön hänen realityohjelman kautta useita vuosia sitten. Suorastaan söin silmilläni jokaisen jakson, jossa näytettiin mitä upeimpia asuja niin Zoen itsensä kuin hänen stailaamiensa julkkistenkin päällä. En osaa edes kuvitella kuinka paljon tämä nainen omistaa ihania vaatteita, koruja ja laukkuja! Varmasti pyörtyisin, jos pääsisin Zoen vaatehuoneeseen! Tyylimuusat -juttusarjani toisessa osassa haluankin esitellä Rachel Zoen upeaa tyyliä.

Rachel Zoe streetstyle.jpg

Liehulahkeet, nahka, kimallus, vintage turkikset, isot aurinkolasit, luksus laukut ja näyttävät korut näyttäisivät toistuvan Rachel Zoen tyylissä varmaan päivittäin. Minusta pukeutumisesta tekee erityisen hauskaa juuri se ettei kimallusta ja säihkettä säästellä vain juhlahetkiin, vaan pukeudutaan rohkeasti arkenakin näyttäviin asukokonaisuuksiin. Vaikka Zoe käyttää paljon mustaa, ei hänen tarvitse pelätä hukkuvansa massaan.

Rachel Zoe details.jpg

Yksityiskohdat pukeutumisessa auttavat lisäämään asuun kuin asuun persoonallisen säväyksen. Zoen päällä nähdäänkin mitä mielenkiintoisimpia ja kauniita koruja sekä hörsylöitä.

Rachel Zoe partystyle.jpg

Se, että jos arkena käyttää paljon kimallusta ja paljetteja ei tarkoita, että juhlatyyli ei erottuisi arkityylistä. Zoen partylookit ovat aina henkeäsalpaavan kauniita pitkine helmoineen ja upeine säihkeineen! Tämä nainen osaa ottaa kaiken ilon irti hienostuneen boheemista tyylistä. Omassa juhlapukeutumisessanikin vaihtelevat Zoen tapaan kullan ja hopean kimallus tilanteen sekä fiiliksen mukaan.

RZ1.jpg

Rachel Zoesta loistaa läpi se kuinka hän rakastaa muotia, vaatteita ja työtään muodin parissa. Hänen realityohjelmaa seuratessani pystyin niin samaistumaan hänen intohimoonsa pukeutumista kohtaan. Itsellenikään harvoin asu on vain asu, vaan siinä näkyy fiilikseni, ripaus pään sisäistä maailmaani sekä toki hyppysellinen vaatekaappini aarteista. Intohimon pukeutumista kohtaan samaistun lisäksi Zoen sanomaan lauseeseen:

”I think that when you`re really stressed out and can`t really face reallity… you shop”

 

 

Tyylimuusat -juttusarjani ensimmäisen osan löydät täältä

Muoti Uutiset ja yhteiskunta Trendit