DIY-soosilla ei sääkset syö!
Kesälomamatkalla Norjaan oli sääskiä tasan 0. Mutta kun yövyimme ensimmäisen illan teltassa Ivalossa ennen rajanylitystä, sääskiä pörräsi ympärillä laumoittain telttamme luona. Saan allergisen reaktion kemikaali-OFFeista, joten ne eivät tule kysymykseenkään. Ei sillä, että suostuisin niitä muutenkaan käyttämään. Luonnosta löytyy onneksi vastaavia karkottavia aineita tilalle — niitä on vain levitettävä iholle tiheämmin, jotta teho pysyy.
Parasta DIY-hyttyskarkotteessa on sen kemikaalittomuus. Siskollani alkaa turvota iho sekä nielu, jos hän joutuu käyttämään kemiallisia sääskimyrkkyjä, itselläni oireet ovat kielen turpoaminen, hirveä kutina ja ihoalueen turvotus. Tarkoitukseni ei ole pelotella teitä, vaan kehottaa miettimään millaisia kemikaalipommeja meille myydään —hassuinta on se, että näitä myrkkyjä markkinoidaan meille välttämättöminä sekä tavallisina tuotteita, joita kaikki käyttävät.
DIY-hyttyskarkote, 5 % seos
2 tl neitsytkookosöljyä
5-8 tippaa Tea Tree-eteeristä öljyä (saa luontaistuotekaupoista ja maksaa n. 9 €/10 ml)
Hiero ainekset kämmenissä sekaisin ja levitä. Tämä satsi riittää yhdelle ihmiselle niskaan ja molempiin käsiin. Tuplaa tai triplaa ohje, jos haluat levittää vielä muuallekin. Muista, että eteeriset öljyt on aina laimennettava! Ei eläimille. Tee lapsille puolet miedompi seos, eli 2 tl neitsytkookosöljyä ja 2 tippaa Tea Tree-öljyä.
Tea Tree toimii antibakteerisesti estäen tulehduksia. Tea Treetä käytetään tunnetusti mm. akneihon hoitoon, jalkasieneen, herpekseen ja muihin infektiotauteihin. Voit käyttää seosta myös kasvoillesi, mikäli sinulla ei ole kovin herkkä iho, mutta testaa ensin vaikka käteen. Tea Treen sijasta voit käyttää myös sitronellaa.
Meitä ei tämän seoksen levityksen jälkeen sääsket enää syöneet — sitä vastoin saimme itse syödä illallisemme ulkona rauhassa :) Vaikutus kestää noin tunnin tai vähän reilun, joten laita uutta kerrosta kun sääsket alkavat käydä uudestaan kimppuun.
Joku kaipaili edellisen postauksen perässä jotain stydyä kamaa, joka auttaisi silloin, kun sääskiä on oikeasti paljon — suosittelen kokeilemaan tervavoidetta, joka on todella tehokas ötököille. Myös pikiöljy toimii laimennettuna.