Piristävä Apple Cup

 

omenakuppi4_halo_pieni_aikuinen.jpgKaikki päivät ei vaan suju niin kuin toivoisi, eikä tarvitsekaan. Alakulo on tunne siinä missä ilokin enkä ainakaan itse jaksa aina olla hymy pyllyssä. Surkupäivänä mieli mököttää ja lohtua kaivataan — sellaisena päivänä syntyivät myös Apple Cupit. Niihin tuli jotain omaa ja jotain lainattua. Ja jostain syystä niistä tulee mieleen sana lohturuoka.

Ohjeesta valmistat kolme pienen Kartio-lasin kokoista annosta. Tarjoa vaikka jälkkäriksi tai pyöräytä evästarpeiksi töihin. Sitruuna toi ainakin omaan mieleeni aurinkoa, mutta toki sen voi jättää poiskin. Joka tapauksessa nämä piristävät!

taikina_halo_pieni_aikuinen.jpg

Kupin reunataikina, 3 annosta

2 dl luomumantelia

2 dl kuorittua luomuhampunsiementä

0,5 tl Himalajan suolaa

1 tl luomuvanilja

2-3 rkl pastöroimatonta hunajaa

1,5 tl luomukardemummaa jauheena

1 tl sitruunaöljyä (iHerb, Now Foods)

Blendaa kaikki blenderissä ihan sileäksi. Kun pähkinöistä alkaa irrota öljy näkyville,  taikina on valmista.

omenakuutiot_halo_pieni_aikuinen.jpg

Omenatäyte (lainattu Okriinan omenapiirakasta)

2 makeaa omenaa

1 rkl hunajaa

1 tl sitruunaöljyä (iHerb*, oma sovellus)

1 tl vaniljaa

1 tl kanelia

Poista siemenkota ja pilko omenat pieniksi kuutioiksi. Lisää hunaja, sitruuna sekä mausteet ja sekoita. Jätä marinoitumaan pohjataikinan teon ajaksi.

omenakuppi3_halo_pieni_aikuinen.jpg

 

omenakuppi2_halo_pieni_aikuinen.jpg

Macadamiakerma

0,25 dl kuorittuja hampunsiemeniä

50 g macadamiapähkinöitä

0,5 tl vaniljaa

1 dl vettä

ripaus Himalajan suolaa

2 tl hunajaa

Blendaa kaikki sekaisin. Jos tuntuu, että blenderi ei pyöritä näin pientä annosta, tuplaa annos. Lopulle kermalle herkkusuut keksivät varmasti käyttöä ;)

mausteet_halo_pieni_aikuinen.jpg

* Sitruunaöljyn tilasin iHerbistä enkä vaihtaisi muuhun! Sitruuna on suuri intohimoni, niin raakaleivonnaisissa kuin muissakin kokkailuissa. Todellinen surkupäivän pelastaja.

Suhteet Ruoka ja juoma Oma elämä Mieli
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.