La Oliva in da salad!

salaatti_halo_pieni_aikuinen_1.jpg

Kielipäät ovat nyt hyvät ja unohtavat otsikon kohdalla kaikki hifistelyoppinsa, kiitos. Otsikko liittyy yhteen arkipäiväiseen asiaan, jota nautimme Tuomaksen kanssa melkein päivittäin ja joka on ollut sydämeni päällä kauan. Salaattiateriat ovat meidän perheessämme arkena kaikista useimmiten lautasella, koska niitä on niin helppo varioida omien fiilisten mukaan. Minun suolahammastani kolottaa usein ja jos saan valita, otan mieluummin suolaista kuin makeaa. Ehkä tästä syystä luomuoliivi kuuluu salaattiin auttamattakin aidon luomufetajuuston kera.

oliivi_halo_pieni_aikuinen.jpg

la BIO IDEA:n kivelliset kreikkalaiset oliivit ovat vertaansa vailla — maku on täyteläisen kirpeä ja suolainen, kuitenkin ilman mitään huonoja suoloja ja kamalia auringonkukkajäteöljyjä. Kerrassaan herkkua! Rollossa näitä saa ainakin Luontaistuote Marian valikoimista, muualla en ole nähnyt. Hinnaltaan nämä ovat tietysti kalliimpia kuin markettikama (n. 6 €/kuvassa oleva prk), mutta maku voittaa silti.

Salaatin tuunaus on todella tärkeää, jos meinaa jaksaa puputtaa niitä useammin kuin kerran viikossa. Kerronkin kohtapuoliin teille 10 toimivaa vinkkiä siihen, miten saada salaatti maistumaan päivästä toiseen. Ruoka ei ole leikin asia!

suhteet oma-elama vastuullisuus ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.