Kiitollinen hummusjumittaja

salaatti_hummus_gluteeniton060.jpg

Jos tässä talvella ja keväällä on välillä tuntunut siltä, ettei elämällä ole tarjottavaksi meikäisen kohdalle kuin mojovia takapakkeja, niin voin kertoa noiden tuulien kääntyneen mitä miellyttävimmillä tavoilla myötäiseen. Nuo lempeät tuulet tekevät minut jatkuvasti äärimmäisen kiitolliseksi rohkeasta päätöksestäni hypätä toista vuotta sitten turvallisesta päivätyöstä siihen tuntemattomaan yrittämiseen. Teen nyt täysin omaa juttua, jonka olen rakentanut aivan itse siitä pienen pienestä ja kaukaiselta tuntuneesta lapsuuden toivonkipinästä omaksi unelmatyökseni. Tuo työnvaihtoliike on todistanut tällaiselle hieman omasta tekemisestään epävarmalle ihmiselle sen, että rohkeus ja luottamus omiin valintoihin kannattaa — se tuntuu suurelta pääomalta.

Ja nyt kun päivät täyttyvät vallankin inspiroivasta tekemisestä, ei tässä meinaa muistaa edes syödä. Siispä olen ottanut asiakseni pitää edes (myöhäisestä) lounaasta kiinni ja jatkaa aivotyöskentelyä ravinteita täyteen ladatun aterian jälkeen, jotta ajatus kulkisi taas. 

salaatti_hummus_gluteeniton057.jpg

Ruokaisa ja nopea salaatti naisen tiellä pitää, se on huomattu kerta toisensa jälkeen. Otsikon mukaisesti minulla on menossa ihmeellinen hummusjumitus, joten erilaisia variaatioita on tullut kokeiltua — tällä kertaa jätin hummuksen hiukan löysemmäksi ja lisäsin mukaan rutkasti persiljaa sekä jonkin verran makeita rusinoita, toimii todella hyvin.

Himoitsin salaatin kaveriksi myös vähän leipää ja mikäs sen ihanampaa kuin torniolaisen Eilamarin gluteeniton hapantattarileipä, jota olen hamstrannut tällaisten tilanteiden varalle pakkaseen. Gluteenittomat leivät ovat yleensä laitaalukien aivan kamalan makuisia, joten satsaan näihin satunnaisiin leivänhimoihini mielelläni vähän enemmän pennosia, kun sillä kerta saa hyvänmakuista leipää. Eikä ole mitään parempaa kuin Eilamarin tattarileipä, sanokaa mun sanoneen. (Ja jos on, niin velvoitan teidät kertomaan asiasta kommenttilootassa.)

salaatti_hummus_gluteeniton059.jpg

Salaattipohja yhdelle

puolikas Salanova

reilu desi tuoretta ananasta

puolikas avokado

pinjansiemeniä

persiljaa

fetaa

Kylkikaveriksi

gluteenitonta tattarileipää (Eilamari) ja voita

Persiljahummus

reilu 200 g keitettyjä kikherneitä

1/3 dl neitsytoliiviöljyä

0,5-0,75 dl vettä

kourallinen tuoretta persiljaa

2 valkosipulinkynttä 

1 tl laadukasta suolaa

1,5 rkl rusinoita

(sitruunamehua)

 salaatti_hummus_gluteeniton058.jpg

Toivoitte tosiaan sellaisia tavallisempiakin ruokapostauksia tuolla Halo-blogin kehityskeskustelu-arvonnassa (joka on käynnissä vielä ensi viikkoon). Siispä ajattelin postailla teille silloin tällöin tällaisia tavallisia arkiruokia mitä tulee syötyä. 

Kaunista keskiviikkoa!

hyvinvointi mieli vastuullisuus ruoka-ja-juoma