Halo vastaa: Yrittäminen | Bloggaaminen | Kuvaaminen
Nuorten ote-tapahtuman talk showssa viime perjantaina
Halo-arvontaviikon kruunasi Zengrow-pöytäpuutarhan arvonta, johon osallistuttiin kysymällä minulta jotain, mitä olette aina halunneet kysyä. Kommentteja tuli sen 194 kappaletta, joissa monissa oli yhden sijaan useampi kysymys, kiitos kaikille! Olen saanut käytyä vihdoin kaikki kysymykset läpi ja näin viisaammaksi jakaa Halo vastaa-postaukset useampiin kategorioihin, sillä tästä tulisi muuten 5 miljoonaa kilometriä pitkä postaus. Aloitellaan siis tänään aihealueella yrittäminen, työ, opiskelu, bloggaaminen, kuvaus ja kamera. Te kysyitte, meikä vastasi:
Miten vaikea oli lähteä yrittäjäksi ja kuinka nopeasti toiminnasta alkoi tulla taloudellisesti kannattavaa? Mikä puoli yritystoiminnassasi tällä hetkellä on se alue mikä tuo varmimmin leivän pöytään?
Mulle hyväksi kokemani asia oli se, etten hypännyt heti yrittäjäksi täysipainoisesti, vaan sain ensin totutella siihen sivutoimisena ja löytää pikkuhiljaa niitä omia juttuja. Vaikka olen hyvin spontaani, saatan toisaalta empiä ihan turhaan tiettyjä juttuja. Kun ne omat projektit alkoivat ottaa tuulta alleen, oli helpompi jättää päiväduuni pois ja hypätä yrittäjäjunaan täysipainoisesti. Toki se alkuun kauhistutti, mutta se oli silti paras päätös ikinä.
Tilannehan olisi ihan eri, jos tekisin eri alan hommia (esim. perustaisin liikkeen–> vaatisi alusta pitäen täyttä sitoutumista). Se, koska yritystoiminnasta tulee kannattavaa, riippuu todella paljon yritystoiminnan muodosta. Mähän en ole missään vaiheessa ottanut penniäkään lainaa yritystäni varten, vaan olen rakentanut koko systeemiä pikkuhiljaa eteenpäin. Jos jotain olen oppinut niin sen, että oma työ pitää osata hinnoitella oikein. Alihinnoittelu ei ole mistään kotoisin, sen verran saa paperiduunia vääntää yrittäjänä 🙂 Mun tulot koostuu niin eri työjutuista, että hankala eritellä mikä tuo varmimmin leivän pöytään. Jos jotain pitää vastata niin ehkä kuitenkin tapahtumat tuovat suhteessa eniten ja muut jutut sitten täydentää palkan sopivaksi.
Minkälaisia haaveita siulla on vielä työhösi liittyen? Mitä haluaisit vielä saavuttaa?
Haaveilen tällä hetkellä eniten siitä, että pääsen jälleen luennoimaan, mulla olisi niin paljon asiaa kaikille! Haluan kovasti opiskella ravinto-, ja terveysalaa lisää, mahdollisesti jonkin ulkomaisen tahon toimesta kuin niiden mitä Suomesta löytyy — tällä hetkellä mennään ihan voinnin mukaan ja opiskelen/luen sen mitä jaksan. Pohdin työnkuvaani aika usein, miltei päivittäin. Tämänhetkinen tilanne on mukava, sillä saan tehdä monipuolisesti vähän kaikkea oman jaksamiseni rajoissa. Projektiduunit sopii mulle hyvin, toisaalta rakastan kirjoittaa ja kuvata päivittäin. Yrittäjänä on todella ihanaa nimenomaan siksi, että on valinnanvapaus ja saa itse käännellä kelkkaansa haluamaansa suuntaan.
Mietin kauan tuota jälkimmäistä kysymystä ja kyllä se saavuttamisen arvoinen asia on oman kirjan kirjoittaminen. Haluan kokea sen, sillä lapsesta asti se on ollut suurin haaveeni. Se millä aihealueella ja tyylillä sitten mennään on vielä aavistuksen auki, mutta eihän sen tarvitse yhteen kirjaan jäädä, kun ruvetaan ;)
Mitä kouluja tai koulutuksia olet (peruskoulun jälkeen) käynyt ja millaista hyötyä niitä on nykyisessä elämäntilanteessasi ja työssäsi?
Heti peruskoulun jälkeen menin hampaat irvessä opon painostuksesta lukioon, mutta keskeytin sen neljän kuukauden jälkeen, koska se ei ollut vaan yhtään mun paikka. Rakastan opiskelua, mutta tunsin hukkaavani aikaa lukiossa (en väitä, että se on ajanhukkaa kaikille, mutta mulle se oli). Oon ollut aina heittäytyjä enkä ole pelännyt tehdä rohkeita irtiottoja esimerkiksi työelämässä. Lukion jälkeen menin töihin kuntosalille ja olenkin ollut 24-ikävuoteen mennessä jo 9 vuotta työelämässä kiinni — se on ollut suurin ja parhain opettajani sekä pääomani. Opiskelin myös hetken sisustussuunnittelijaksi vieraalla paikkakunnalla ja vaikka rakastin esteetikkona tätä alaa, saivat muut elämäntilanteeseeni silloin vaikuttavat syyt minut keskeyttämään.
Oon valmistunut lastenohjaajaksi vuonna 2009, mutta vaikka lapsia rakastan, on intohimotyöni jotain ihan muuta. Aloitin yrittämisen, kun olin juuri täyttänyt 23 vuotta ja voin sanoa, että ilman monipuolista työkokemusta pelkkä tutkinto kädessä en olisi uskaltanut tehdä tätä liikettä. Eri alojen työt ovat opettaneet tietysti eri asioita, mutta kaikille niille yhteistä on ollut se, että on oppinut sietämään epämukavuutta, olemaan ahkera ja näkemään mistä itse pitää ja mistä ei. Tietysti nuorena ihmisenä on tullut monesti tallatuksi ja siitäkin on oppinut paljon, saanut sisukkuutta. Olipa ala mikä tahansa, uskon työteliäisyyteen ja ahkeruuteen — jostain pitää aloittaa, mikään ei tule valmiina.
Oon ollut aina kova opiskelemaan itse ja tehnyt sitä töiden ohella. Erityisesti psykologia, ravinto ja liikunta ovat olleet sellaisia juttuja, joiden itseopiskelu on antanut paljon eväitä nykyiseen työelämääni ja juttuihini yrittäjänä. Tykkään tehdä juttuja itse, joten yrittäminen on siinäkin mielessä ihan bueno mulle.
Teettekö vielä Katjan kanssa luentoja? Ne oli ihan parhaita, kun kaksi pirteää ja niin sympaattista neitosta luennoi hyvinkin tärkeistä asioista!
Toivon, että pian päästäisiin jälleen luennoimaan ihanan Katjuskaiseni kanssa, mutta tällä hetkellä tilanne on se, että niin kauan kun mä en ole kunnossa (lisämunuaisten&kilpparin osilta), on luennoinnit jäässä mun osalta. Haaveilen, että vielä tämän vuoden puolella voisin kivuta luentolavoille, minähän rakastan puhumista. Ja arvaa, onko tässä panttaantunu tietoa, kun ei ole päässyt höpöttämään! Luojan kiitos ystävät, kahvilat ja puhelimet on keksitty!
Oletko käynyt Provitan kursseja (varmaankin tuttuja sinulle alan ihmisenä)? Mitä mieltä sinä olet niistä?
Monesti on ollut harkinnassa ja varmasti jossain vaiheessa käyn jonkin noista, mutta mulla ei ole aiemmin ollut aikaa eikä resursseja, koska noita pakollisia läsnäolopäiviä kertyy kuitenkin aika mukavasti koulutusjaksoille ja mä asun kaukana Rovaniemellä. Noiden hinnat eivät ole mitään halpoja myöskään. Ehkä mun pitäisi pyytää esimiesasemassa olevaa itseäni sponssaamaan mulle tää firman piikkiin :D
BLOGI | KUVAAMINEN | KAMERA
Kysymykseni liittyy kuviin, mitä kameraa ja putkea käytät? Mistä olet oppinut kuvaamisen ja käytätkö lisävaloja tms.?
Mulla on käytössä Nikonin D3100 18-105mm putkella. Lisäksi oon lainannut ystävältä 35mm-objektiivia ja sain tässä muutamia viikkoja sitten lahjaksi mun mieheltä 50mm-objektiivin. Harvoin käytän lisävaloja, joskin muutamat on nyt eBayn kautta hommattu, koska kuvaan päivittäin niin paljon — en siis ole ehtinyt käyttämään niitä vielä ollenkaan. Oon rakastanut kuvaamista aina, mutta vasta mieheni myötä olen oppinut kameroiden tekniikasta jotain ja ymmärtämään asetusten päälle :) Olen kokenut, että eniten opin itse kuvaamalla ja kokeilemalla — mulla menee teoriat ihan hukkaan, jos en pääse heti käytännössä kokeilemaan mitä nappuloita piti säätää.
Suosittelen kovasti Timo Utterströmin Syväterävä luovuus-valokuvakurssia, jos kaipaa opastusta peruskäytöstä, kuvasommittelusta ja muista tärkeistä asioista — itse sain ainakin paljon irti tuolla kurssilla juuri teknisistä säädöistä sekä niiden vaikutuksesta kuvanlaatuun jne. Mulla on vielä niin paljon opittavaa etten edes yritä oppia kuin yhden asian kerrallaan, mutta hitaasti hyvä tulee :)
Minua on aina kiinnostanut mistä/miten blogisi on saanut nimensä? | Mistä tulee Halo? Onko lyhenne jostain? | Minuakin joskus ihmetyttänyt tuo blogin nimi Halo, mistä se tulee?
Halo on monen jutun yhteensumma. Näin vuoden 2006 marraskuussa ensimmäistä kertaa elämässäni Halo-valoilmiön ja hetki syöpyi lähtemättömästi mieleeni, koska olin silloin todella surullinen monestakin asiasta. Päätin silloin, että haluan elämäni olevan kuin Halo-ilmiö: huokuvan ympärilleen valoa, kauneutta ja hyviä ajatuksia. Lisäksi Halossa on etunimeni kaksi ensimmäistä kirjainta ja samoihin aikoihin valoilmiön kanssa kuulin Beyoncén Halo-biisin, joka on edelleen yksi rakkaimpia lauluja mulle. (Tämän blogini ensimmäisessä postauksessa kerron aiheesta lisää, vähän eri sanoin ehkä).
http://youtu.be/x4DmiNalLvA
Laitan tämän videon silläkin uhalla, että tässä on huonompi äänenlaatu kuin studioversiossa, mutta kuunnelkaa nyt hyvänen aika mikä ääni livenä!
Mistä saat tietosi blogiteksteihin? Oletko käynyt jonkinlaista koulua aiheisiin liittyen?
Lukemalla paljon ja monipuolisesti alan kirjallisuutta, tsekkailemalla eri tutkimuksia, omien kokemusten pohjalta. Suurimpaan osaan mun blogissani esiintyvistä aiheista ei kouluteta mitään virallista kautta, joten aika aktiivinen saa olla itse.
Kuka on suurin innoittajasi blogimaailmassa?
En ehdi lukea kuin vain kourallista blogeja ja muutenkin on vaikea valita vain yhtä, joten kyllä tämän skenen blogeista ehdottomasti kärkinelikkoon pääsevät Kaunis päivä tänään, Moments, Kemikaalicocktail ja Keittiökameleontti. Kaikkien blogien takana hääräävät rohkeat touhunaiset, jotka osaavat sanoa oikeat sanat juuri oikeaan aikaan ja toimivat sitä kautta innoittajina myös mulle.
Minua kiinnostaisi tietää, että kuka on tehnyt blogisi hienon bannerin? :)
Ihana mieheni on bannerin tehnyt, mä olen ideoinut.
Kuinka päädyit Lilyyn bloggaajaksi?
Perustin alunperin hyvinvointiblogin itselleni Bloggerin puolelle vuoden 2009 lopussa ja 2010 lokakuussa Lilyn toimituksen ihanat neidot ottivat muhun yhteyttä ja kysyivät haluaisinko liittyä Lilyyn hyvinvointibloggaajaksi. Pienten neuvottelujen jälkeen vastasin kyllä ja olen päätökseen edelleen erittäin tyytyväinen, täällä on hyvä olla!