Jammin´ @ my brownieparty
Oi tätä lämmön määrää! Kesä on vähän sellaista aikaa, että tehdään nyt nopeasti jotain syömistä, että ehtii taas ulos. Tai ainakin meillä systeemi menee noin. (Niin ja minun mittapuullani voidaan puhua jo kesästä, koska täälläkin on mekkokelit).
Vaikka pidän pikakokkailusta muulloinkin, on tuo ominaisuus kesällä jo ihan huipussaan. Siispä kenellekään ei liene yllätys, että tämä kirjaimellisesti suussa sulava brownie olikin erään mulla on kiire takaisin pihalle-päivän innovaatio.
Karpalo-suklaabrownie (pähkinätön)
200 ml kookoskermaa
100 g kaakaomassaa
1,5 dl tocotrienols-jauhetta
1 dl kookospalmusokeria
2 rkl psylliumin siemeniä
2 rkl lesitiiniä
Sulata rouhittu kaakaomassa vesihauteessa juoksevaksi. Jauha kookospalmusokeri ensin yksinään ihan jauheeksi ja lisää sitten muut ainekset mukaan. Pyöritä tasaiseksi ja tarkista, että makeus on sopiva. Laita browniemassa n. 10 x 15 cm vuokaan, jonka olet ensin vuorannut kelmulla. Lisää brownielevyn päälle 2 dl haluamiasi marjoja ja laita pakastimeen noin puoleksi tunniksi jähmettymään.
Haaveilin ensin vadelma-browniesta, mutta meillä ei ollut suomalaisia vadelmia enää yhtään jäljellä ja ulkomaiset olisi pitänyt kuumentaa. Siispä turvauduin yhteen suklaan luotettavimpaan kaveriin, karpaloon.
Brownien valmistuksen jälkeen pidin minikakkukestit itselleni ja miehelleni ja sen jälkeen kuulin toistuvasti kysymyksen joko oot kuvannu sen, saanko jo ottaa lisää?. Lopputulema on se, että jäljelle jäi vain yksi pala. Hän oli heimonsa viimeinen sekä ehdottomasti vinoin, mutta maku ja nautinto ennen kaikkea.
Olen myllännyt tänään naapurin Riinan kanssa pihalla ja päätimme laittaa kivilaatoitukset vähän isomman kaavan kautta kuntoon…Vinkkailen Yellow Moodin puolella asiasta lisää viikonlopun aikana.
Ajattelin niputtaa huomiseksi postauksen muotoon järjestämäni kehityskeskustelun pääpointit ylös ja julistan samalla arvonnan voittajan. Se on heippa nyt, aurinko odottaa meikätyttöä tuolla!