Syntisen hyvä suklaakakku

Gluteenitonsuklaakakku_glutenfree_paleo0012.jpg

Maanantaista on masennus kaukana, kun tarjolla on maidotonta, gluteenitonta, suklaisen mehevää ja koukuttavaa suklaakakkua. Yhden illan suklaanhimo päättyi hyvin, sillä nyt takataskussa on pomminvarma resepti mehevälle suklaakakulle.

Gluteenitonsuklaakakku_glutenfree_paleo0010.jpg

Syntisen hyvä suklaakakku (gluteeniton, maidoton)

300 ml kookoskermaa

2 kananmunaa

1,5 dl kookospalmusokeria

1 dl kookosjauhoja (tai 1,5 dl mantelijauhoja)

0,75 dl raakakaakaojauhetta (tai paahdettua 100 % tummaa kaakaota)

1 banaani

Vatkaa kananmunat sokerin kanssa kovaksi vaahdoksi. Vaahto on valmista, kun saat tehtyä pysyviä kuvioita vaahdon pintaan. Muussaa banaani hienoksi. Lisää kookoskerma ja banaani vaahdon sekaan ja sekoita hyvin. Miksaa kuivat jauheet keskenään ja lisää vaahdon sekaan siivilää apuna käyttäen. Paista suklaakakku 20 cm irtopohjavuoassa 200 asteessa noin 20 minuuttia. Tarkkaile tikulla kakun mehevyyttä niin läheltä reunoja kuin keskeltäkin — kakun on tarkoitus jäädä hieman pehmoiseksi!

Kakku on parhaimmillaan seuraavana päivänä, kun se on saanut jäähtymisen jälkeen viettää yön jääkaapissa.

Gluteenitonsuklaakakku_glutenfree_paleo0011.jpg

Suklaakakku tarvitsee aina yllensä jonkin ihanan kastikkeen, omia lemppareitani ovat tässä suhteessa mustaherukat, vadelmat sekä mansikat. Evakkokodin pakastimesta löytyi vain mansikoita, joista sai loihdittua suloisen kastikkeen suklaakakulle.

Mansikkakastike

200 g sulaneita mansikoita

Blendaa mansikat sileäksi kastikkeeksi ja annostele haluamasi määrä suklaakakkupalan päälle. Luonnollisesti mitä enemmän, sitä parempi ;)

Gluteenitonsuklaakakku_glutenfree_paleo0009.jpg

Hyvinvointi Ruoka ja juoma Mieli Vastuullisuus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.